Greta Thunbergová musela poprvé k soudu. Dostala pokutu za neuposlechnutí policie

Soud v Malmö udělil pokutu švédské klimatické aktivistce Gretě Thunbergové za to, že minulý měsíc během blokády ropného terminálu neuposlechla příkaz policie opustit místo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na švédská média. Thunbergová vinu odmítla. Několik hodin po vynesení rozsudku se zúčastnila další protestní akce v přístavu, odkud ji policie násilím vyvedla.

Celosvětově známá aktivistka byla členem skupiny demonstrantů, kteří zablokovali silnici vedoucí do ropného terminálu ve švédském přístavu Malmö. Prokuratura ji obvinila za to, že odmítla uposlechnout policejní příkaz k opuštění místa.

Thunbergová přiznala, že se protestu zúčastnila a že neuposlechla policejní příkaz. Prohlásila však, že je nevinná a že jednala z nutnosti. „Mé činy jsou ospravedlnitelné,“ citoval ji list Sydsvenskan. „Domnívám se, že se nacházíme v mimořádné situaci, která ohrožuje životy, zdraví a majetek. Nespočet lidí a komunit je ohroženo jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu,“ dodala.

Soud Thunbergové nařídil zaplatit pokutu ve výši 1500 švédských korun (přes tři tisíce českých korun) a dalších tisíc švédských korun dát do fondu pro oběti trestných činů. Výše pokuty se odvíjela od příjmů, které Thunbergová vykázala. Za neuposlechnutí policejního příkazu hrozí trest odnětí svobody až na šest měsíců.

Do povědomí se dostala protestem před parlamentem

Thunbergová se stala známou už ve svých patnácti letech, když se v roce 2018 posadila před stockholmský parlament, aby od švédských politiků požadovala důslednější ochranu klimatu. Mladá Švédka je hlasitou zastánkyní ukončení světové závislosti na energii z fosilních paliv.

Její demonstrace inspirovaly tisíce mladých lidí po celém světě. „Dnes jsem dostudovala střední školu, což znamená, že již nebudu moci pokračovat ve školních stávkách za klima. Toto je moje poslední školní stávka,“ uvedla na Twitteru začátkem letošního června dvacetiletá dívka. „Budu dál v pátek demonstrovat, ačkoli technicky už to nebudou školní stávky,“ napsala v té době.

  Izraelská vojenská správa Pásma Gazy by stála 120 mld Kč, píší média

„Když jsem se svými protesty v roce 2018 začala, nemyslela jsem si, že tím něčeho zvláštního dosáhnu. V roce 2019 ale miliony mladých lidí kvůli boji za klima nešly do školy a zaplavily ulice ve více než 180 zemích,“ připomněla.

Zdroj: CT24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com