Rusko podle Lavrova nenavrhne nové iniciativy ohledně strategických zbraní

irozhlas.cz

Rusko nemá v úmyslu navrhovat jakékoli nové iniciativy ohledně strategických zbraní nebo bezpečnostních záruk. V rozhovoru, který dnes zveřejnila ruská oficiální tisková agentura TASS, to prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zároveň vyzval Západ, aby ve „vysoce citlivé“ sféře jaderných zbraní projevil maximální zdrženlivost.

Ruský prezident Vladimir Putin krátce poté, co 24. února letošního roku jeho země zahájila invazi na Ukrajinu, vyvolal ve světě znepokojení, když oznámil, že nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Použitím jaderných zbraní následně opakovaně hrozil nejen Putin, ale i další vysocí ruští představitelé.

Rusko na konci listopadu odložilo schůzku s americkými vyjednavači o prodloužení smlouvy Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Dohoda, kterou v Praze v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barrack Obama a Dmitrij Medveděv, také popisuje podmínky vzájemných inspekcí jaderných zbraní.

ČTK

  Trump potvrdil, že se nezúčastní Bidenovy inaugurace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com