Chorvatsko slaví vstup do schengenského prostoru a eurozóny

V Chorvatsku se v souvislosti se vstupem země do schengenského prostoru volného pohybu symbolicky zvedly závory na některých hraničních přechodech za účasti politiků. Ministr financí a šéf centrální banky oslavili také vstup země do eurozóny, informovala chorvatská média.

Chorvatsko se k dnešnímu dni stalo součástí schengenského prostoru a na hranicích se Slovinskem a Maďarskem proto byly zrušeny hraniční kontroly. Letištní kontroly dokladů při cestování mezi zeměmi Schengenu a Chorvatskem skončí až k 26. březnu.

Chorvatský ministr zahraničí Gordan Grlić Radman a maďarský poslanec Péter Cseresnyés dnes po půlnoci zvedli závory na hraničním přechodu Goričan/Letenye. Šéf chorvatské diplomacie vstup do zóny volného pohybu osob označil za „historickou událost“. Chorvatsko se stává 27. členem schengenského prostoru.

Krátce před polednem by podle serveru Index.hr měla na slovinsko-chorvatský hraniční přechod Obrežje/Bregana dorazit šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Poté, co v doprovodu slovinské prezidentky Nataši Pircové Musarové symbolicky projde celnicí, ji uvítá chorvatský premiér Andrej Plenković.

S dneškem začala v Chorvatsku také platit jednotná evropská měna euro. Ministr financí Marko Primorac tento krok oslavil s guvernérem centrální banky Borisem Vujčičem a oba z bankomatu vybrali po 50 eurech.

Eurozóna se rozšířila poprvé od roku 2015, kdy společnou měnu zavedla Litva. Chorvatsko se stalo jejím dvacátým členem. Směnný kurz pro zavedení eura je pevně stanovený: jedno euro činí 7,5345 kuny. Do 14. ledna 2023 platí přechodné období, během něhož bude stále možné platit kunami. Až do konce roku 2023 půjde kuny měnit zdarma v chorvatských bankách.

ČTK

 

  Moskevské věznice podle AP zaplavili zadržení demonstranti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com