Vybírání českého prezidenta začne odpoledne v Americe, v Evropě až v pátek

Vybírání budoucího českého prezidenta se dnes přesune na americký kontinent. V Česku dnes mohli hlasovat klienti pobytových zařízeních, která by byla uzavřena kvůli koronavirové nákaze. Žádná nemocnice nebo ústav pro seniory ale uzavřena nebyla. Jejich klienti tak budou moci o hlavě státu rozhodovat ve standardním termínu v pátek, nebo v sobotu.

Do dnešních 14:00 lze stáhnout nebo odvolat kandidaturu v prezidentských volbách. V pondělí tak učinil odborářský předák Josef Středula. Senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer podobné výzvy odmítli.

Hlasovat se dnes a v pátek bude od 14:00 do 21:00 místního času na českých zastupitelských úřadech v Severní a Jižní Americe. Důvodem uspíšení volebních dnů v Americe je nutnost zajistit, aby výsledky voleb mohly být sčítány a zveřejňovány hned po ukončení hlasování v Česku.

Seriál hlasování začne na dvou zastupitelských úřadech v Brazílii, a to v 17:00 středoevropského času. Poté se začne hlasovat v Argentině a v Chile, v Havaně a na východním pobřeží USA a Kanady, v Kolumbii a v Peru. Hlasovat se bude také v Mexiku a jako poslední se na americkém kontinentu otevře volební místnost na generálním konzulátu v Los Angeles. Štafeta voleb se pak přesune přes Austrálii, Asii a Afriku do Evropy, kde se bude hlasovat tradičně v pátek 13. ledna a v sobotu 14. ledna. Volební místnosti budou otevřeny ve světě na 110 místech, stejně jako při předchozích prezidentských volbách před pěti lety.

Nová volební místnost bude pro české vojáky, kteří kvůli ruské agresi proti Ukrajině působí v rámci posílení východního křídla NATO na Slovensku, v Táborisku Slávia ve vojenském újezdu Lešť na Zvolensku. Z podobných důvodů je zvláštní volební okrsek v litevské Rukle. Hlasovat nebude možné naopak v ruském Jekatěrinburgu nebo Petrohradu, kde byly české konzuláty uzavřeny.

Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro nynější prezidentské volby zapsalo 14.370 Čechů. Při prvních přímých volbách hlavy státu jich bylo 7200, při druhých zhruba 9000. Počet voličů se ale zvýší ještě o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem, o který bylo možné zažádat osobně nejpozději tuto středu.

  Experti nečekají zpomalení šíření covidu, Babiš chce lidi uklidnit

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com