Na diskusi s Babišem v Benešově dorazili příznivci i odpůrci s transparenty

Na dnešní diskusi s prezidentským kandidátem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem v Benešově dorazili příznivci i odpůrci. Před hotelem Pošta, kde se akce konala, postávalo před jejím zahájením asi 20 lidí s transparenty s nápisy jako „Benešov není Babišov“ nebo „Lháře a estébáka na Hradě nechceme“. Odpůrci byli pak i v sále, kde na některá Babišova slova reagovali výkřiky či pískotem. Ostatní skandovali před hotelem. V sále však výrazně převažovali Babišovi příznivci, kteří šéfa ANO přivítali bouřlivým potleskem a skandováním „Babiš! Babiš!“ Beseda trvala zhruba hodinu a půl, poté se Babiš lidem ještě dlouho podepisoval.

Při odchodu ze sálu se na schodech někteří účastníci dostali do slovní pře s odpůrci, kteří skandovali „Pavel na Hrad!“ a drželi transparent „Babiše do koše“. „To je právě ta demokracie. Za bolševiků byste si tohle dovolit nemohli,“ konstatovala jedna z odcházejících Babišových příznivkyň. „Přišel jsem, protože za Babišem stojím. Je tu kampaň antibabiš ve všem,“ řekl ČTK starší muž, který na setkání dorazil s manželkou.

Účastníci akce na začátku postupně obsadili všechna místa k sezení, jichž bylo kolem 250, další stáli při stěnách sálu. Babiš věnoval velkou část úvodního projevu svému protikandidátovi Petru Pavlovi. Zopakoval, že je podle něj kandidátem vlády, zatímco on je jediným uchazečem o prezidentskou funkci, který usiluje o mír. Ne všichni z přítomných s tím souhlasili, „To není pravda,“ ozvalo se z publika. Další z účastníků nesl s nevolí, když Babiš prohlásil, že jako premiér bojoval za české zájmy. „Za svoje zájmy!“ zakřičel muž v publiku.

Většina přítomných však na Babišova slova reagovala příznivě. Bouřlivý potlesk sklidil šéf ANO, když mluvil o válce na Ukrajině a svém plánu na uspořádání mírového summitu v Praze. Řekl, že je kvůli tomu zesměšňován a jeho spolupracovníci čelí vyhrožování. Podle Babiše to ale neznamená, že by se mělo ustupovat Rusku.

  Afghánský velvyslanec v Praze: Nechci pracovat pod vlajkou Tálibánu. Nikdy

Šéf ANO také uvedl, že Pavel podporuje vládní návrhy na zvyšování daní, je proti slevám na jízdném, podporuje zvýšení televizních a rozhlasových poplatků a chtěl by většinové hlasování v EU. Podle Babiše by měl být prezidentem někdo, kdo má zkušenosti a kontakty. Připomněl při této příležitosti svá setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kterého označil za svého přítele.

Ještě před začátkem akce Babiš také prohlásil, že si v dnešní debatě na serveru Blesk.cz „namazal Pavla na chleba“. „Pan Pavel umí armádu, má hezký knír, a to je tak všechno. Mně to tak neroste, ale zase umím jiné věci,“ dodal bývalý premiér.

Místopředseda hnutí Karel Havlíček, který se diskuse také účastnil, prohlásil, že prezident by měl být vládě alespoň částečně oponentem, a ne jen servilně kývat. V publiku byli senioři, lidé středního věku, ale i studenti. Pro každého sedícího účastníka bylo připraveno malé pohoštění.

Podporu přijela Babišovi vyjádřit i herečka Jaroslava Obermaierová, která Havlíčkovi vyčetla, že je při jednání s koaličními politiky příliš slušný. V sále se objevil také lékař Jaroslav Barták, kterého nedávno Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby z plánování tří vražd a vydírání. Chtěl se Babiše na něco zeptat, šéf ANO mu ale neudělil slovo.

Zatímco Babiš se dnes s voliči sešel ve Středočeském kraji, kde ho jeho protikandidát Petr Pavel v 1. kole prezidentské volby porazil, Pavel jel do Ostravy, kde byl naopak v 1. kole úspěšnější Babiš.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com