Fed podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání dále zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 procenta. Sazba je tak nejvýše od října 2007. Banka to uvedla v tiskové zprávě na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Zdůraznila v ní také, že kvůli přetrvávající vysoké inflaci bude nutné sazbu dál zvyšovat.

Na posledním prosincovém zasedání Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Na předchozích čtyřech zasedáních banka zvyšovala základní úrokovou sazbu ve snaze potlačit inflaci vždy o 0,75 procentního bodu. Dnešní zvýšení je osmé a nejnižší od března 2022.

„Inflace se poněkud zmírnila, ale zůstává zvýšená,“ uvedla banka v prohlášení. Naznačila tak, že si je vědomá prvních úspěchů v potírání inflace, ale také to, že další zvyšování úroků bude následovat.

Fed stále uvádí, že ruská válka na Ukrajině přispívá ke „zvýšené globální nejistotě“. Tvůrci měnové politiky ale vypustili dřívější zmínky, které uváděly válku a pandemii covidu-19 jako přímé přispěvatele k rostoucím cenám.

Americká ekonomika se těší „mírnému růstu“ a „robustnímu“ nárůstu pracovních míst. Zástupci Fedu ale zůstávají „velmi pozorní k inflačním rizikům“, stojí ve zprávě.

Loni se míra inflace ve Spojených státech vyšplhala na 40leté maximum. V prosinci meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Fed usiluje o to, aby se míra inflace vrátila na dvě procenta.

Přestože inflace delší čas klesá, Fed neuvedl, že je připraven zakončit současný cyklus zpřísňování měnové politiky. Naznačil ovšem, že jakékoli budoucí zvýšení sazeb bude v přírůstcích o čtvrt procentního bodu.

  Hospodaření samospráv bylo ve čtvrtletí v rekordním přebytku 70,6 mld. Kč

Šéf Fedu Jerome Powell na následné tiskové konferenci řekl, že bude potřebovat podstatně více důkazů, aby si byl jistý, že se inflace bude snižovat. Nedávné zmírnění inflace sice přivítal, uvedl ale, že nedošlo k dostatečnému pokroku, který by vrátil cenové tlaky zpět na dvě procenta.

Euro se při Powellově řeči vyšplhalo k dolaru nejvýš od 11. dubna. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dostal nejníže od 30. května. Dolů zamířily výnosy z amerických vládních dluhopisů. Hlavní americké akciové indexy posilovaly.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com