Biden v poselství o stavu unie hovořil o pokroku a potřebě spolupráce

Americký prezident Joe Biden dnes ve svém poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomické oživení USA po pandemii covidu-19 a řekl, že nezaměstnanost je nejnižší za posledních 50 let a že inflace klesá. Demokracie v USA je dva roky po útoku na Kapitol podle Bidena „neohnutá a nezlomená“ a Spojené státy jsou na tom ekonomicky lépe než zbytek světa. Demokratický prezident zároveň ke spolupráci vyzval republikány, kteří mají po loňských volbách většinu ve Sněmovně reprezentantů.

„Příběh Ameriky je příběhem pokroku a odolnosti… Jsme jedinou zemí, která z každé krize vyšla silnější, než když do ní vstupovala. To se nám nyní opět daří,“ řekl Biden v úvodu projevu. Poznamenal přitom, že covid-19 již neovládá životy Američanů a že demokracie v USA je nezlomená. Útok na Kapitol před dvěma lety označil za největší ohrožení americké demokracie od občanské války.

Biden uvedl, že od jeho nástupu do úřadu bylo v USA vytvořeno 12 milionů nových pracovních míst a dodal, že to je více, než se podařilo jiným americkým prezidentům za čtyři roky. S odkazem na svého otce uvedl, že práce není jen o „výplatní pásce“, nýbrž o respektu a důstojnosti. Dodal, že nezaměstnanost v USA činí 3,4 procenta s tím, že je to nejméně za 50 let.

Inflaci Biden označil za globální problém, přičemž odkázal na energetickou a potravinovou krizi související s ruskou invazí na Ukrajinu. Dodal ale, že inflace v USA klesá a s tím i ceny pohonných hmot. Zároveň poukázal na předloňský balík investic do infrastruktury a zdůraznil, že je potřeba v investicích pokračovat. Ohlásil také nové normy, které budou vyžadovat, aby stavební materiály ve federálních infrastrukturních projektech byly vyrobeny v USA.

Demokraté a republikáni podle Bidena mohou navzdory tvrzením „cyniků“ spolupracovat. Prezident v této souvislosti poznamenal, že od nástupu do úřadu podepsal více než 300 zákonů, na nichž se podíleli republikáni i demokraté. „Pokud jsme dokázali spolupracovat v minulém Kongresu, není důvod, proč bychom nemohli spolupracovat i v tomto novém Kongresu. Lidé nám poslali jasný vzkaz. Boj pro boj, moc pro moc, konflikt pro konflikt nás nikam neposune,“ uvedl Biden.

  Kdo platí za „migrační krizi“ v Bělorusku?

Postavili jsme se Putinově agresi, uvedl Biden v poselství o stavu unie

Americký prezident Joe Biden ve svém dnešním poselství o stavu unie vyzdvihl americkou podporu Ruskem napadené Ukrajině a řekl, že Spojené státy sjednotily NATO, vytvořily globální koalici a postavily se agresi ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Bílého domu se krátce vyjádřil také k Číně. Spojené státy podle něj usilují o konkurenci, nikoliv konflikt, a hodlají spolupracovat v oblastech, kde to bude hájit americké zájmy.

„Společně jsme udělali to, co Amerika vždycky dělá nejlépe,“ řekl Biden ve svém druhém poselství o stavu unie, které se konalo téměř rok od začátku ruské invazi ne Ukrajinu. „Vedli jsme. Sjednotili jsme NATO. Vytvořili jsme globální koalici. Postavili jsme se proti Putinově agresi. Postavili jsme se na stranu ukrajinského lidu,“ dodal americký prezident a poukázal na přítomnost ukrajinské velvyslankyně ve Washingtonu Oksany Markarovové s tím, že zastupuje nejen svou zemi ale i odvahu svého lidu. Amerika je podle Bidena sjednocená v podpoře Ukrajiny a bude jí podporovat tak dlouho, jak to bude třeba.

Krátce nato se Biden vyjádřil k napjatým vztahům s Čínou. Uvedl, že svému čínskému protějšku dal jasně najevo, že Amerika usiluje o „konkurenci, nikoliv konflikt“. Přímo nezmínil roztržku kolem čínského balonu sestřeleného po přeletu nad USA, ale zdůraznil že Spojené státy budou vždy hájit svou suverenitu.

„Jsem odhodlán spolupracovat s Čínou tam, kde to může podpořit americké zájmy a prospět světu,“ řekl. „Jak jsme ale dali jasně najevo minulý týden, pokud Čína ohrozí naši suverenitu, budeme naši zemi chránit, a to jsme také udělali,“ řekl Biden.

Biden zklamal, odmítá bránit zájmy USA, reagují na poselství republikáni

Americký prezident Joe Biden a jeho demokraté Američany zklamali, uvedla dnes v republikánské reakci na Bidenovo poselství o stavu unie guvernérka státu Arkansas Sarah Huckabeeová Sandersová. Prezident se podle ní odmítá postavit za zájmy Spojených států a vzepřít se Číně a dalším zemím.

  ABC News: Americký balíček pro Ukrajinu by mohl obsahovat střely ATACMS

„Nemáme toho s prezidentem Bidenem příliš společného,“ uvedla na začátek projevu Huckabeeová Sandersová, která bývala mluvčí Bílého domu za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. „Jsem pro svobodu. (Biden) je pro vládní kontrolu. Dělící čára Ameriku už nerozděluje na pravici a levici. Na výběr je mezi normálním a šíleným,“ řekla guvernérka. Demokraty a Bidenovu administrativu podle ní ovládla radikální levice, která odmítá konzervativní hodnoty.

„Prezident Biden a demokrati vás zklamali. Je čas na změnu,“ uvedla Huckabeeová Sandersová a slíbila, že nová generace republikánů přinese Američanům změnu.

Demokrat Biden, který dnes před Kongresem v poselství zhodnotil situaci v zemi, podle Huckabeeové Sandersové nechrání Spojené státy před vnitřními hrozbami, když podporuje hlasy volající po policejní reformy. „Za našimi hranicemi, od Afghánistánu po Ukrajinu, od Severní Koreje po Írán, vystavuje Biden svým slabošstvím náš národ riziku,“ dodala. Biden se také podle guvernérky odmítá postavit Číně, která je největším protivníkem USA.

„Biden není ochotný bránit naše hranice, naši oblohu a bránit náš národ. je nezpůsobilý k tomu, aby byl vrchním velitelem,“ uvedla Huckabeeová Sandersová. Podle serveru BBC zmínkou o obloze narážela na incident z posledních dnů, kdy se nad americkým územím objevil čínský balon. Washington ho označil za špionážní a sestřelil, Čína trvá na tom, že šlo o balon meteorologický.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com