Babiš zůstal šéfem ANO i poslancem, ve vedení hnutí skončil Vondrák

Bývalý premiér Andrej Babiš zůstal i po jednání předsednictva ANO předsedou hnutí a poslancem. Hlavními tvářemi opozičního subjektu ale podle něj budou šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a Karel Havlíček, který nově povede stínovou vládu. Ve vedení ANO naopak skončil dosavadní místopředseda Ivo Vondrák, jenž před prezidentskou volbou veřejně podpořil Babišova protikandidáta Petra Pavla.

Babiš považuje za důležité dobudovat strukturu hnutí ANO, soustředit se na mladou generaci, hledat nové tváře a připravit se na příští volby. Omezí své mediální a společenské aktivity.

Vedení ANO také zhodnotilo prezidentské volby a Babišovu kampaň. Zisk zhruba 2,4 milionu hlasů považuje za skvělý výsledek. Hnutí chce podle Babiše pracovat pro voliče, které ignoruje vláda Petra Fialy (ODS). Vedle kabinetu ale expremiér ostře kritizoval i předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru a ČSSD Michala Šmardu, kteří podle něj zradili zájmy svých voličů přímou či nepřímou podporou Pavla.

Podle Okamury se Babiš snaží odlákat pozornost od problémů v ANO a chce lživě pošpinit SPD, přestože všichni vědí, že dala doporučení nevolit Pavla. Šmarda míní, že se Babiš snaží vybudovat monopol na opozici. Nikdo z ČSSD podle něj nepodpořil vládu, strana se chce vrátit do Sněmovny a hájit zájmy lidí.

Kromě ostatních politických subjektů se Babiš na tiskové konferenci pustil i do médií. Výsledkem jejich činnosti, nikoli prezidentské kampaně, byla podle expremiéra nenávist ve společnosti a rozdělení lidí mezi prvním a druhým kolem voleb. Zopakoval také, že jeho prezidentská kampaň byla o míru, ale média sdělení překroutila.

Moravskoslezský hejtman Vondrák kromě podpory Pavla dával dlouhodobě najevo nespokojenost s aktuálním směřováním hnutí ANO. I proto se rozhodl opustit funkci jeho místopředsedy. Babiš jeho rozhodnutí nechtěl komentovat. Vondrák chce zůstat poslancem i členem hnutí ANO, další postup podle něj bude záviset na praktických politických krocích.

  ČR podle Babiše postupuje vůči Rusku adekvátně, chce narovnat počty diplomatů

Vondrák zároveň před tím, než dnešní jednání předsednictva opustil, navrhl uspořádání programové konference ANO v Ostravě. Považuje za důležité si vyjasnit, jak se hnutí chce profilovat, aby se ukotvilo do budoucna pro voliče. Babiš na jeho nápad reagoval tím, že předchozí podobné konference nic nepřinesly.

Babiš hnutí ANO založil v roce 2012, o rok později se subjekt poprvé dostal do Sněmovny. Po vládních angažmá v letech 2014 až 2021 je nyní v opozici, se 72 poslanci má nejsilnější poslanecký klub. Babiš je od počátku nepřetržitě předsedou ANO.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com