Zelenskyj žádá Macrona a Scholze o dodávky těžkých zbraní a letadel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem žádal o rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel. Informovala o tom agentura AFP. Zelenskyj na večeři v Elysejském paláci přicestoval z Británie. Do zahraničí se vydal teprve podruhé od začátku ruské invaze na Ukrajinu před necelým rokem.

Macron Zelenského ujistil o tom, že Francie bude Ukrajinu „podporovat až do jejího vítězství“. „Rusko nesmí zvítězit,“ zdůraznil Macron. Také Scholz slíbil, že vojenská, humanitární a finanční podpora Ukrajiny bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné.

Macronova kancelář potvrdila, že Zelenskyj se zúčastní čtvrtečního summitu EU v Bruselu, který se bude zabývat další pomocí Ukrajině. To, že ukrajinský prezident bude na schůzce, označil Scholz za „signál evropské solidarity a pospolitosti“.

Agentura AP napsala, že cílem předem neohlášené cesty Zelenského do Británie a Francie bylo přesvědčit spojence o tom, aby jeho zemi poskytli bojové letouny a další vyspělé zbraňové systémy v situaci, kdy se ukrajinská armáda chystá na očekávanou ruskou ofenzivu a připravuje vlastní plány, jak znovu ovládnout území obsazená Ruskem.

ČTK

  Rusové dál ostřelují Bachmut a Mykolajiv, tvrdí Ukrajina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..