Fiala jednal se Zelenským o generátorech i vstupu do EU

Český premiér Petr Fiala dnes s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu hovořil o dodávkách přístrojů na výrobu energie na Ukrajinu i o účasti jeho země v některých unijních programech. Fiala to řekl novinářům po setkání skupiny šesti států s ukrajinskou delegací na okraj mimořádného summitu v Bruselu. Slovensko ukrajinský prezident požádal o dodávky stíhaček MiG-29, premiér Eduard Heger uvedl, že se žádosti pokusí vyhovět.

Česká republika je podle Fialy připravena Ukrajině nadále pomáhat ve vojenské oblasti a také s nahrazováním zdrojů energie a opravou energetické infrastruktury, kterou Rusko systematicky likviduje. Dalšími významnými body vzájemných rozhovorů jsou podle Fialy poválečná rekonstrukce Ukrajiny a podpora jejího členství v Evropské unii.

„Dveře do Evropské unie jsou otevřené a Ukrajina dělá rázné kroky kupředu,“ řekl Fiala. Ocenil pokrok v legislativních změnách navzdory válečným podmínkám a seriózní přístup Kyjeva. „Naším zájmem je Ukrajině na této cestě co nejvíce pomoci,“ dodal premiér. Vstup má ale podle něj jasná pravidla, která vyžadují jistý čas.

„Aby stát vůbec mohl fungovat, mohl existovat, měl šanci přežít, tak je potřeba systematická finanční podpora,“ uvedl Fiala a dodal, že se EU na pravidelných dotacích pro Ukrajinu shodla i díky českému předsednictví.

Zelenskyj podle českého premiéra evropským lídrům v Bruselu popsal aktuální dění na frontě ve válce vyprovokované Ruskem. Ukrajinská strana předala každé z partnerských zemí seznam vojenského materiálu, který by od ní uvítala a o kterém předpokládá, že ho daná země vlastní, sdělil ČTK diplomatický zdroj. Česko podle něj může poskytnout zhruba polovinu věcí ze seznamu.

Ve skupině, s níž se Zelenskyj setkal a kterou bruselský server Politico popisuje jako „hlasité podporovatele Ukrajiny“, bylo vedle Česka také Slovensko, Dánsko, Finsko, Lotyšsko a Estonsko. Během odpoledne v podobném formátu jednaly celkem čtyři skupiny. S čelnými představiteli Francie, Německa a Británie se Zelenskyj setkal už ve středu.

  Na Benešovsku se srazil autobus s vlakem, deset zraněných

Slovensko Zelenskyj požádal o stíhačky MiG-29 na obranu před ruskou agresí. Prezident také slovenskému premiérovi poděkoval za přístup Slovenska k ukrajinským uprchlíkům. Heger připomněl, že země mají společnou hranici.

„Jste náš soused, ale také náš partner. Je v zájmu Slovenska i evropské bezpečnosti vám pomoci. Na vašem požadavku proto budeme pracovat a s naší pomocí můžete počítat,“ uvedl Heger na setkání s tiskem.

Fiala se se Zelenským poprvé osobně setkal loni v březnu v Kyjevě, kam přijel jako jeden z prvních zahraničních státníků. Do ukrajinské metropole, kterou se snažily obklíčit ruské jednotky, dorazil loni český premiér spolu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým a tehdejším slovinským předsedou vlády Janezem Janšou. Podruhé se Fiala a Zelenskyj setkali na společném zasedání české a ukrajinské vlády loni v říjnu v Kyjevě.

V Bruselu se dnes koná mimořádný summit, který se věnuje migraci, další pomoci Ukrajině či podpoře evropské ekonomiky. Pro Zelenského je to teprve druhá zahraniční cesta od začátku války loni v únoru.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..