AFP: Válka na Ukrajině nabízí ponaučení pro možné budoucí konflikty

Se svými sovětskými tanky a zákopy někdy válka na Ukrajině vypadá jako přežitek, připomínka minulosti. Odborníci se ale domnívají, že nabízí ponaučení pro všechny možné budoucí konflikty, od Blízkého východu po Tchaj-wan, píše agentura AFP.

Potřeba dobře se zásobovat zbraněmi, válčit s využitím nejmodernějších technologií a nebránit se použití umělé inteligence jsou jenom některá z ponaučení, která konflikt bezmála rok od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu přinesl.

UMĚLÁ INTELIGENCE

Na bojišti je zásadní identifikovat cíle a dokázat je rychle zasáhnout. Novinkou je v tomto ohledu kombinování dat z různých zařízení (sensor fusion), což utváří přesný obraz terénu, uvádí expert na obranu Stephen Biddle z americké Kolumbijské univerzity.

Americká společnost Palantir poskytla Kyjevu své nástroje umělé inteligence, které třídí gigabajty dat a umožňují ukrajinskému velení znát pohyb, pozice a potenciální cíle ruských jednotek v reálném čase. Šéf společnosti Palantir Alex Karp tvrdí, že tyto „válečné zbraně“ nového typu poskytují svým uživatelům zásadní taktickou výhodu nad protivníkem.

AUTONOMNÍ ZBRANĚ

Dronová válka začala na Ukrajině. Rusové i Ukrajinci jsou v současnosti v této oblasti bohatě vybaveni a armády po celém světě pracují na tom, aby si zařídily vlastní flotilu.

Dalším krokem jsou autonomní drony nové generace, naprogramované k útoku, aniž by k němu potřebovaly lidský pokyn. Tito „roboti-zabijáci“ kvůli nedostatečnému dohledu ze strany vojenských či politických lídrů vyvolávají obavy.

Ukrajinci už používají bezpilotní letouny Switchblade americké výroby, které mají schopnost rozpoznávat objekty pro výběr cíle.

OPEN-SOURCE

V souvislosti s válkou na Ukrajině se stalo klíčovým získávání zpravodajství z informací volně dostupných na internetu – známé také pod zkratkou OSINT (open source intelligence). Kdokoliv může prohledávat skupiny na telegramu, satelitní snímky, mapy, on-line diskusní fóra a videa na sociální síti TikTok, aby získal informace od geolokace potenciálních cílů až po zákulisní politická rozhodnutí.

  Rusko podniklo rozsáhlý vzdušný úder na Ukrajinu

Za používání mobilních telefonů na Ukrajině zaplatilo životem nemálo ruských vojáků.

Candace Rondeauxová z výzkumného centra New America připomíná, že open-source hrál roli už před začátkem války v souvislosti s informacemi o přípravách Ruska na invazi.

PROTIVZDUŠNÁ OBRANA

Překvapením bylo, jak malou roli hraje ve válce na Ukrajině letectvo, a to i vzhledem k částkám investovaným do bombardérů nebo technologií, jako jsou letadla nezjistitelná radary. Důvodem je protivzdušná obrana, tedy kontrola vzdušného prostoru pomocí raket země-vzduch.

To není žádná novinka, říká Stephen Biddle. „Je velmi obtížné uspět v ofenzivě proti dobře připravené obraně,“ uvádí.

Ukrajina ale ukázala, že země potřebují velké množství baterií protivzdušné obrany. Náročný požadavek vzhledem k tomu, že jedna baterie systému Patriot stojí přes jednu miliardu dolarů (22,1 miliardy korun).

ZBRANĚ A DALŠÍ ZBRANĚ

Jedním z hlavních ponaučení z této války je klíčová role, jakou hrají zásoby zbraní a munice. Konflikt jich spotřeboval velké množství, proto je potřeba mít opravdu značné zásoby a schopnost je doplňovat.

Ukrajině chybí všechno, od nejjednodušších projektilů po nejsofistikovanější munici. Spojenci proto vynakládají značné úsilí na to, aby poptávku uspokojili.

Becca Wasserová z analytického střediska CNAS vzpomíná nedávnou simulaci čínské invaze na Tchaj-wan, kde by podle ní doplňování zásob, zejména přesně naváděné munice, představovalo „obrovskou výzvu“. Nelze totiž stejně jako v případě ruské invaze předpokládat, že by „případný konflikt mezi USA a Čínou rychle skončil“.

DECENTRALIZACE

V terénním boji proti Rusům se ukázala jako účinná decentralizace ukrajinského velení, uvádí Biddle. „Strnulé, centralizované vedení v ruském stylu už dlouho nedává smysl,“ říká.

Mnoho zemí NATO ale přesně takové centralizované vedení má. Tuto situaci bude „velmi obtížné změnit“, dodává Biddle.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com