Fiala: Česká vláda poslala Ukrajině vojenskou pomoc za deset miliard korun

Česká vládní vojenská pomoc Ukrajině činí od začátku ruské invaze deset miliard korun. Po dnešním jednání ve Varšavě to oznámil premiér Petr Fiala. Připomněl, že Česká republika byla mezi prvními, kdo Ukrajině zbraně nutné k obraně před ruskou invazí poskytl, a svým postojem motivovala i další země. Podle poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara poslal zbraně a vybavení za dalších 30 miliard korun český obranný průmysl.

Ve výčtu vojenské pomoci Ukrajině z prostředků českého státu i komerčních subjektů zmínil Fiala 89 tanků, 226 obrněných vozidel a 38 houfnic, přičemž asi třetina těchto dodávek pochází z armádních skladů. Z nich bylo odesláno Kyjevu také šest systémů protivzdušné obrany a čtyři vrtulníky. Z českých skladů hmotných rezerv putovalo na Ukrajinu i 900 metrů mostních konstrukcí. Český obraný průmysl dodal také 33 salvových raketometů, zorganizována byla i dodávka půldruhého milionu kusů munice, z toho 60.000 raket.

Fiala také uvedl, že stát vydal podnikům licence na vývoz zbraní na Ukrajinu za 68 miliard korun. Pojar k tomu uvedl, že za uplynulý rok byl z této částky už vyvezen vojenský materiál za 30 miliard korun. Zboží zhruba za 40 miliard korun na dodání stále čeká.

„První námi organizovaná dodávka se uskutečnila již 14 dní po začátku invaze, a tím jsme i ukázali ostatním, že je to možné a že je to správná cesta,“ řekl Fiala. Ocenil také roli českých občanů, kteří v různých sbírkách přispěli na pomoc napadené Ukrajině částkou 1,5 miliardy korun.

Ambicí Fialova kabinetu je rovněž vycvičit na českém území zhruba 4000 ukrajinských vojáků. V současnosti pokračuje druhý výcvikový cyklus, který má skončit na konci února, uvedl premiér.

Fiala zdůraznil, že Česko poskytuje pomoc Ukrajině nejen díky vlastnímu odhodlání, ale i proto, že spojenci České republice poskytují finanční podporu na modernizaci české armády i těžkou vojenskou techniku.

  Také Fiala sází na starší generaci. Mladí mají problém

Premiér také řekl, že se s blížícím se prvním výročím ruské invaze rozhodl informace o české pomoci Ukrajině zveřejnit proto, že je to už z bezpečnostního hlediska možné. „Je správné, aby i veřejnost věděla, jak jsme pomáhali Ukrajině a jak pomáháme Ukrajině,“ řekl. Česko se podle něj přidalo ke státům, které takovéto informace už zveřejňují.

Fiala se dnes ve Varšavě zúčastnil jednání amerického prezidenta Joea Bidena a představitelů takzvané bukurešťské devítky, která sdružuje země východního křídla NATO. V závěrečné deklaraci lídři vyzvali k posílení přítomnosti NATO na jeho východním křídle, vyjádřili podporu snahám Ukrajiny o integraci do euroatlantických struktur a zdůraznili odhodlání bránit „každou píď“ území aliance.

Pomoc z ČR pro Ukrajinu dodaná státem či ve spolupráci státu se zbrojařskými firmami:

Tanky 89 kusů
Obrněná vozidla 226 kusů
Houfnice 38 kusů
Bojové vrtulníky 4 kusy
Protiletadlové systémy 6 kusů
Salvové raketomety 33 kusů
Munice přes 1,5 milionu kusů (z toho 60.000 raket)
Mostní konstrukce 900 metrů

Zdroj: Úřad vlády ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..