V kolínské automobilce Toyota dnes končí zhruba měsíční odstávka výroby

Kolínská automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic dnes po téměř čtyřtýdenní odstávce obnoví výrobu, bude ale omezená. Kvůli nedostatku komponentů se výrobní linky zastavily 31. ledna. Další omezení se má podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka od března týkat některých pondělních a pátečních směn.

Důvodem odstávky byl výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku. Automobilce chyběly komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. V běžném režimu jich denně vyrobí zhruba 1000.

Podle kolektivní smlouvy dostanou zaměstnanci za odstávku odměnu ve výši 80 procent průměrného platu. Smlouva mimo jiné garantuje takzvané minusové směny, které zaměstnancům umožňují rozvržení práce podle konta pracovní doby. Zaměstnanci pak musí tyto směny napracovat, až bude dostatek dílů. Většina z nich ale nebyla po celý čas doma, absolvovali například školení a obnovu licencí, někteří si vybírali dovolenou.

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic zaměstnává v Kolíně zhruba 3600 lidí. Pracují v třísměnném provozu od pondělí do pátku. Automobilka produkuje v běžném režimu denně zhruba 1000 aut. Loni navýšila po dvou slabších letech produkci zhruba o čtvrtinu, vyrobila přes 202.000 vozů.

ČTK

  Zemanovo poselství vidělo 1,78 milionu diváků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..