Estonské volby jasně vyhrála Reformní strana premiérky Kallasové

Estonské parlamentní volby se 31,2 procenta hlasů jasně vyhrála Reformní strana současné premiérky Kaji Kallasové. Druhá podle předběžných výsledků skončila pravicově-populistická Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE) se 16,1 procenta. V novém parlamentu zasedne celkem šest politických uskupení, Kallasová by měla pokračovat v čele vlády.

Reformní strana bude mít ve 101členném zákonodárném sboru 37 křesel, a tedy o tři více než po volbách před čtyřmi lety. EKRE získá 17 mandátů, což je o dva méně než dosud. Do parlamentu se dostala také levicová Estonská strana středu (16 křesel), uskupení Estonsko 200 (14 křesel), Sociálnědemokratická strana (devět) a pravicová Vlast (osm).

„Zdá se, že voliči promluvili. Podle toho, co jsem vyčetla z obrazovky, jsme si vedli docela dobře,“ poznamenala po oznámení výsledků pětačtyřicetiletá Kallasová, která estonskou vládu vedla poslední dva roky a nyní má několik možností, s kým sestavit tu příští.

Podle agentury Reuters tak výsledek zřejmě zajistí, že estonská vláda zůstane jednou z nejvíce proukrajinských v Evropě a země si uchová své proevropské směřování. Současná premiérka již před volbami avizovala, že s EKRE se nikdy nespojí.

Skutečnost, že EKRE skončila druhá, ale také svědčí o rostoucích obavách části voličů z vysokých cen energií a zvyšování životních nákladů, píše Reuters. EKRE slibovala omezit dopad ukrajinské krize na Estonsko a obviňuje současnou vládu z vysoké inflace.

Ve volbách podle veřejnoprávní stanice ERR hlasovalo přes 615.000 z přibližně 900.000 oprávněných voličů. Více než polovina hlasujících – 313.514 – tak učinila online.

ČTK

  Zrušte nouzový stav a otevřete hranice, žádají lékaři Univerzity Karlovy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..