Fiala ocenil Zemanův obrat v postoji k Rusku, připili si skleničkou vína

Prezident Miloš Zeman na poslední schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) před odchodem z funkce bilancoval svou politickou cestu i novou „poprezidentskou“ roli. Mimořádně jsme si připili skleničkou vína, popsal premiér dnešní večeři v Lánech na tiskové konferenci. Ocenil, že před rokem po ruské agresi proti Ukrajině mohlo díky názorovému obratu prezidenta Česko mluvit jedním hlasem.

Podle Fialy to přispělo k prestiži ČR v zahraničí. Připomněl dohodu na jmenování 42 velvyslanců i to, že během více než ročního fungování Fialova kabinetu prezident vetoval pouze tři zákony. V tomto směru se podle Fialy vyplatil pravidelný dialog s politikem, který často zastával rozdílné názory než kabinet.

Poslední z pravidelných schůzek premiéra s prezidentem na zámku v Lánech měla podle Fialy lidský nádech v tom, že se v hovoru věnovali i změně, která Zemana čeká po středečním ukončení jeho mandátu. Na dotaz, zda premiér se Zemanem hovořil i o sporné novele k valorizaci důchodů, Fiala uvedl, že končící prezident zopakoval, že krok vlády nepodporuje. O novele, která má snížit zákonem danou červnovou valorizaci penzí v průměru o tisíc korun, bude už rozhodovat Zemanům nástupce Petr Pavel.

Fiala minulý týden Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že věří ve zjednodušení vztahů mezi vládou a prezidentem po inauguraci Petra Pavla. Korektní vztahy se však podle něj dařilo udržovat i se Zemanem. Pavel kandidoval s úsilím zklidnit vztahy ve společnosti, což Fiala pokládá za důležité.

Zemanovo druhé funkční období končí ve středu. Na pravidelných schůzkách zhruba s měsíčními odstupy se Fiala domluvil i s Pavlem.

ČTK

  Prezident dostává do mediálního prostoru otázky, které by se řešit neměly, míní bezpečnostní expert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com