Ukrajina naléhavě potřebuje navýšení vojenské pomoci, řekl Stoltenberg

zpravy.aktualne.cz

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před zasedáním ministrů obrany Evropské unie ve Švédsku dnes uvedl, že Ukrajina naléhavě potřebuje zvýšení vojenské pomoci. Z ruské invaze na Ukrajinu se podle něj stal souboj logistik, informovala agentura DPA.

„Stala se z toho opotřebovávací válka a tím také boj logistik,“ řekl Stoltenberg po jednání s předsedou švédské vlády Ulfem Kristerssonem ve Stockholmu. Podle šéfa NATO je důležité, aby spojenci Ukrajiny navýšili zbrojní výrobu.

V této souvislosti Stoltenberg uvítal, že se pracuje na společném nákupu munice ze strany států EU. V NATO podle něj existují společné nákupy již řadu let.

Ministři obrany sedmadvacítky chtějí o dalších dodávkách munice na Ukrajinu jednat ve středu na schůzce poblíž Stockholmu. Podle DPA panují obavy, že by země napadená Ruskem nemusela mít v budoucnu k dispozici dostatek dělostřeleckých granátů. Již v únoru estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu na zasedání ministrů EU uvedl, že Ukrajině dochází munice.

Nyní se debatuje o návrhu, aby se výrazně zvýšil objem prostředků, kterými bude unie členským státům přispívat na nákup munice pro Ukrajinu. K tomuto účelu by mohla být uvolněna další miliarda eur (23,6 miliardy korun). Stoltenberg byl na schůzku unijních ministrů pozván jako host.

  Ruský křižník Moskva se potopil, oznámily ruské tiskové agentury

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..