VŠE se distancovala od Ševčíkova vystupování na sobotní demonstraci

Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Petr Dvořák se v pondělí sejde s děkanem Národohospodářské fakulty (NF) Miroslavem Ševčíkem kvůli jeho vystupování na sobotní protivládní demonstraci. Po setkání plánuje škola vydat prohlášení s dalšími kroky, informovala na twitteru. Zároveň uvedla, že vystupování děkana je „za hranou“ dlouhodobě. Ševčík ČTK řekl, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií. Výtky vedení VŠE proto nechápe.

Protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na sobotní odpoledne na Václavské náměstí v Praze strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po skončení akce se část účastníků pokusila sundat z Národního muzea ukrajinskou vlajku, policie jich 18 zadržela. Server Forum 24 dnes uvedl, že mezi lidmi, kteří se pokusili do budovy dostat, byl i Ševčík.

„Vystupování děkana NF je za hranou dlouhodobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou. Ačkoli si to pan děkan myslí, nelze oddělit jeho soukromé názory a činy od faktu, že zastává veřejnou funkci,“ uvedla škola na twitteru. Rektor VŠE Dvořák se v pondělí s Ševčíkem sejde, škola poté vydá prohlášení s dalšími kroky.

„Já nemám na co reagovat, protože nevím, co mi je vytýkáno,“ řekl dnes Ševčík ČTK. Odmítl, že by se účastnil potyčky před Národním muzeem a zdůraznil, že na demonstraci vůbec nevystupoval. Svou přítomnost u muzea zdůvodnil tím, že ho cestou ze setkání s rodinnými příslušníky na ulici oslovil neznámý člověk kvůli tomu, že ho zbili policisté. Ševčík řekl, že muže ještě s náhodně procházejícím právníkem doprovodil zpět k muzeu, kde mluvil s příslušníkem antikonfliktního týmu. „Bohužel v té chvíli přišel asi rozkaz a shodou okolností mě natlačili na zeď,“ řekl Ševčík ČTK. Dodal, že o předchozím útoku na muzeum nevěděl.

Případná možnost odvolání děkana rektorem je podle mluvčí VŠE Věry Koukalové kvůli vysokoškolskému zákonu problematická. „Senát Národohospodářské fakulty až na výjimky stojí za svým děkanem, takže oni sami ho neodvolají,“ řekla mluvčí ČTK. Případné odvolání děkana rektorem by podle mluvčí bylo proti vysokoškolskému zákonu a mohlo by vést k soudní při. „Takže řešíme nějaké jiné cesty,“ dodala.

  V neděli přibylo nejméně případů od 28. září, skóre stouplo na 67

Ševčík není jedinou veřejně známou osobou, která kvůli vystupování na protivládní demonstraci čelí kritice. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (CMKOS) Josef Středula dnes kritizoval vystoupení předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. „Slova o ‚skopčácích‘ nebo výzvy ‚když to nejde po dobrým, půjde to po zlým‘, jsou pro mě zcela nepřijatelná,“ uvedl Středula na twitteru. Dodal, že Dufek nemá s ČMKOS nic společného.

ČMKOS je největší odborovou centrálou v Česku, která sdružuje 31 odborových svazů. Asociace samostatných odborů je se zhruba 200.000 členů druhá největší. Spolu s ČMKOS zastupuje ASO odbory v Radě hospodářské a sociální dohody, známé jako tripartita.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com