ISW: Počet útoků v Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní poklesl

Počet útoků v ukrajinském městě Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní výrazně poklesl, informoval dnes ve své analýze americký Institut pro studium války (ISW). Ve městě zůstává méně než 3000 obyvatel, včetně 33 dětí, napsal list The Kyiv Independent s odvoláním na šéfa oblastní správy Pavla Kyrylenka. Bachmut je už dlouhé měsíce středobodem nejintenzivnějších bojů konfliktu, který loni na Ukrajině rozpoutalo Rusko.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) Jevgenij Prigožin nedávno kritizoval ruské armádní velení kvůli nízkým přídělům munice a varoval, že pokud jeho žoldnéři budou nuceni se od Bachmutu stáhnout, celá ruská fronta se zhroutí. V pondělí nicméně uvedl, že již dostávají munice více. Nyní Prigožin oznámil, že se wagnerovcům podařilo dobýt jednu z vesnic vzdálenou devět kilometrů severozápadně od Bachmutu. To by mohlo naznačovat, že „Wagnerovy síly pravděpodobně provádějí oportunistické lokalizované útoky na osady severněji od Bachmutu, které jsou malé a dá se jich relativně snadněji zmocnit“, uvedl ISW.

Podle britského vojenského experta Iana Stubbse přišlo Rusko u Bachmutu o velké množství vojáků. „Od května loňského roku bylo jen v oblasti kolem Bachmutu zabito a zraněno 20.000 až 30.000 příslušníků ruských sil i Wagnerových jednotek, což je obrovská ztráta lidských životů při územním postupu pouhých 25 kilometrů,“ uvedl Stubbs.

Ve městě stále zůstává kolem 3000 obyvatel. „Jsou tam lidé, kteří absolutně odmítají odejít,“ uvedl gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko s tím, že evakuace stále probíhají. Jak dodal, v Avdijivce, dalším městě Doněcké oblasti, ještě minulý týden zůstávalo 42 dětí, nyní jich je jen 13.

Ukrajinská armáda podle ranního hlášení generálního štábu odrazila za posledních 24 hodin 75 ruských útoků v pěti oblastech. Rusové i nadále pokračovali v útocích právě na Bachmut, Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske v Doněcké oblasti. Za poslední den Rusko vypálilo tři rakety a zasáhlo civilní infrastrukturu v Charkově, podniklo dalších 29 leteckých útoků a rovněž v 79 případech útočilo ze salvových raketometů.

  Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky, prohlásil Putin

Prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com