Ukrajinci u Chersonu zřejmě překročili Dněpr, Rusové hovoří o postupu v Bachmutu

Ruské síly tvrdí, že ovládly další území v Bachmutu, kde pokračují ve snaze získat plnou kontrolu nad městem. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí to dnes napsala agentura Reuters. Ukrajinské jednotky zase u Chersonu překročily Dněpr a obsadily pozice na jeho levém břehu, uvedl americký Institut pro studium války (ISW) s odkazem na ruské blogery.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že vojáci zajistili další dva bloky v západních okresech Bachmutu a že letecké jednotky poskytují posily na severu a jihu.

Majitel a šéf Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin prohlásil, že jeho jednotky kontrolují 80 procent Bachmutu. Kyjev opakovaně popřel tvrzení, že jeho síly jsou připraveny se stáhnout. Agentura Reuters není schopna zprávy z bojiště nezávisle ověřit.

Bitva o Bachmut se změnila v jeden z nejkrvavějších střetů během 14 měsíců trvající války. Východoukrajinské město je téměř zcela zničeno dělostřeleckým ostřelováním a boji, které se v něm odehrávají.

Rusko tvrdí, že dobytí Bachmutu mu umožní další ofenzivy na východě Ukrajiny. Pokud uspějí, budou moskevské síly pravděpodobně čelit ještě větším bitvám o nedaleká města Kramatorsk a Slovjansk.

Ukrajinci zase patrně postoupili u Dněpru. Záběry zveřejněné ruským blogerem 22. dubna ukazují, že ukrajinské síly zaujaly pozice na levém břehu řeky, ačkoli nebylo jasné, „v jakém měřítku nebo s jakými záměry“, uvedl ISW.

Šéf okupační správy Chersonské oblasti, kterou Rusko zčásti kontroluje, Vladimir Saldo popřel zprávu amerického think tanku. „Na levém (východním) břehu řeky Dněpr není žádné nepřátelské opěrné stanoviště … naše armáda toto území zcela kontroluje,“ napsal Saldo na telegramu.

Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková zprávu nepotvrdila ani nevyvrátila a vyzvala k „informačnímu klidu“, aby byla zajištěna operační bezpečnost.

„Chci, aby všichni pochopili, že překonat takovou překážku, jako je například Dněpr, je velmi obtížná práce – když frontová linie probíhá podél tak širokého a mohutného toku. Je třeba se obrnit trpělivostí,“ řekla Humenjuková. Rusko stáhlo své síly ze západního břehu řeky v loňském roce.

  Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com