Erdogan je přesvědčen, že svůj prezidentský post obhájí už v prvním kole voleb

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je přesvědčen, že svůj post obhájí už v prvním kole prezidentských voleb. Má prý jasný náskok. Řekl to podle agentury Reuters v noci na pondělí v prvním vystoupení po uzavření volebních místností. Agentury však zatím odhadují, že ani Erdogan, ani jeho hlavní konkurent ⁠– kandidát opozice Kemal Kiliçdaroglu ⁠– nezískají nadpoloviční většinu hlasů, a druhé kolo tak bude potřeba. Kiliçdaroglu má za to, že v něm vyhraje.

Zatím bylo podle státní agentury Anadolu sečteno zhruba 98,7 procenta volebních okrsků a Erdogan vede v poměru 49,4 procenta ku 45 procentům. Sečíst teď zbývá především hlasy Turků žijících v zahraničí. I kdyby nakonec Erdogan neuspěl hned v prvním kole, dopadne podle všeho výrazně lépe, než očekávaly předvolební průzkumy, z nichž některé počítaly s vítězstvím Kiliçdaroglua už v prvním kole.

Analytici oslovení agenturou Reuters vyjadřují převážně názor, že teď bude mít navrch spíše Erdogan, který je dominantní postavou turecké politiky posledních 20 let. I proto bylo prezidentské hlasování do značné míry vnímáno jako referendum o něm.

Erdogan v povolebním vystoupení také vyzval občany, aby se měli na pozoru, dokud sčítání hlasů neskončí. Opozice se snaží lidi zmást tvrzením, že její kandidát je v čele, poznamenal.

Kiliçdaroglu ve svém vystoupení prohlásil, že se Erdoganovi nepodařilo dosáhnout výsledku, který očekával. Od lidí nedostal důvěru, míní. „Ve druhém kole tyto volby vyhrajeme,“ je přesvědčen.

Opoziční představitelé dříve tvrdili, že jejich kandidát vede a že státní agentura manipuluje s daty o sčítání hlasů. Podle nich nezapočítává údaje z okrsků, kde je opozice silná.

Forum24

  Bídná mobilizace pokračuje v zákopech. První odvedenci umírají, další se vzdávají

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com