V zajetí zůstává rok rok bitvě o Azovstal na 2000 obránců, uvedla organizace

V ruském zajetí zůstává rok po bitvě o železárny a ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu kolem 2000 jeho obránců. Uvedla to dnes podle agentury Ukrinform Natalka Zarycká, šéfka organizace sdružující příbuzné mariupolských obránců nazvané Ženy z oceli. Do vlasti se podle ní podařilo v rámci výměn vrátit zhruba 500 členů ukrajinských ozbrojených sil, kteří před rokem dostali od velení armády rozkaz, aby se v obklíčeném metalurgickém závodě invazním jednotkám vzdali.

„Přesně před rokem – 16. května – dostali ukrajinští vojáci, kteří drželi své pozice a 86 dní bránili Mariupol před okupanty, rozkaz přestat bránit Azovstal a složit zbraně,“ uvedla na sociální síti telegram organizace nazvaná Asociace rodin obránců Azovstalu. Zároveň vyzvala k jejich propuštění. Bojovníci podle sdružení na sebe poutali pozornost ruských invazních sil, což umožnilo ukrajinské armádě přeskupit své jednotky a počkat na dodávky zbraní od západních partnerů.

Mezi 16. a 20. květnem loňského roku pak vyšlo z bunkrů Azovstalu 2439 bojovníků, kteří skončili v ruském zajetí, poznamenal server Ukrajinska pravda. Přes 1900 obránců Azovstalu, včetně asi 700 členů pluku Azov, podle asociace sdružující jejich rodiny zůstává v zajetí. Zarycká ze spolku Ženy z oceli hovoří o zhruba 2000 obráncích a upozorňuje, že navzdory snahám se podařilo do vlasti za rok vrátit jen 20 procent bojovníků. V ruském zajetí podle ní panují otřesné podmínky, ukrajinští vojáci čelí mučení a hladoví.

„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce.Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ dodala Zarycká s poznámkou, že řada vojáků zhubla o desítky kilogramů a utrpěla různá zranění i psychické trauma. Pět desítek zajatců propuštěných letos v květnu se podle ní bude potýkat se zdravotními problémy do konce života.

  Moskva prý odpoví, pokud NATO přesune jaderné síly blíže k ruským hranicím

Ruské invazní síly zaútočily na jihoukrajinský přístav Mariupol hned v prvních dnech své invaze na konci loňského února, jejich následné obléhání podle ukrajinských úřadů nepřežily desítky tisíc obyvatel a samotné město bylo podle dostupných informací do velké míry zničeno. Areál Azovstalu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany klíčového přístavního města. Zbývající jednotky se po vytrvalých ruských útocích vzdaly loni v květnu a oblast od té doby okupují ruské invazní síly.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com