Moldavsko si nepřeje být vydíráno Kremlem. V Kišiněvě protestovaly desítky tisíc lidí

Desítky tisíc lidí v neděli v hlavním moldavském městě Kišiněvě demonstrovaly na podporu proevropského směřování země, uvedla agentura Reuters. K demonstraci vyzvala moldavská prezidentka Maia Sanduová.

Loni v červnu EU přiznala Moldavsku status kandidátské země. Sanduová ale dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí ze strany Ruska, které se podle ní pomocí propagandy snaží bránit sbližování Moldavska s unijním blokem. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se navíc Moldavsko vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko dostalo pod tlak spojený s růstem cen i s obavami, že by se válka mohla přenést na jeho území.

„Moldavsko si nepřeje být vydíráno Kremlem,“ řekla v neděli Sanduová demonstrantům na náměstí v centru Kišiněva. Setkání zorganizované moldavskou vládou podle policejního odhadu přilákalo 75 000 demonstrantů. Na sociálních sítích se objevily snímky náměstí zaplaveného lidmi a záběry demonstrantů s vlajkami Moldavska a Evropské unie.

„Už nechceme být na okraji Evropy,“ prohlásila také prezidentka a slibovala, že Moldavsko se stane členskou zemí EU do roku 2030.

Ke shromáždění v Kišiněvě promluvila také předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, která uvedla, že unijní blok Moldavsko přivítá „s otevřenou náručí a s otevřeným srdcem“.

Do Kišiněva se 1. června sjedou evropští lídři na summit Evropského politického společenství (EPC) včetně vysoce postavených představitelů zemí EU i unijních institucí. Podle Sanduové bude toto setkání důležité pro Kišiněv i pro Evropu. Předchozí summit se konal loni v říjnu v Praze.

Sanduová letos v únoru obvinila Rusko, že chce v Moldavsku provést násilný převrat s využitím opozičních sil. Zdrojem napětí v moldavsko-ruských vztazích je mimo jiné Podněstří. Převážně ruskojazyčný pás území na levém břehu řeky Dněstr s několika stovkami tisíc obyvatel se odtrhl od Moldavska na počátku 90. let mimulého století v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Podněstří oficiálně žádný stát neuznává, útvar má ale podporu Moskvy, která tam rozmístila několik stovek svých vojáků.

  Polští poslanci přijali zákon omezující vlastnictví médií. Míří proti nezávislé televizi TVN

Zdroj: Forum24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com