Některá slovenská média čelí tlaku a kritice vládní koalice, sama o tom píší

Některá slovenská média a novináři čelí tlaku vládní koalice premiéra Roberta Fica, který jim odmítá odpovídat na dotazy nebo zpochybňuje jejich objektivnost. Mladí politici Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) také podali trestní oznámení na novináře Martina Milana Šimečku, který je otcem lídra opozice Michala Šimečky. Novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová zase informovala, že přestává moderovat diskuse v listu Sme a zdůvodnila to výpady a fyzickým útokem na ulici, kterému čelila. Novinářů se opakovaně zastala prezidentka Zuzana Čaputová.

Fico loni poté, co se stal počtvrté slovenským premiérem, ohlásil bojkot nejsledovanější slovenské televize Markíza, která patří do skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, dále listů Denník N a Sme, jakož i zpravodajského portálu Aktuality.sk. Tvrdil, že otevřeně projevují nepřátelské politické postoje, a to hlavně zveřejňováním nepravdivých či neúplných informací nebo zamlčováním informací.

Směr-SD už v kampani před předčasnými volbami z konce loňského září, které strana vyhrála, nevyužil možnost vyslat svého zástupce do diskuse volebních lídrů stran na Markíze. Fico a další představitelé Směru-SD už dříve vsadili na komunikaci s veřejností prostřednictvím sociálních sítí a například současný ministerský předseda na tiskových konferencích v Bratislavě téměř vůbec nedovoluje novinářům klást dotazy. Vládní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) zase loni při skládání nynější vlády neumožnila několika novinářům vstup na svou tiskovou konferenci.

Kritikou vládní politici nešetří ani na adresu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS), který za poslední týden na taková vyjádření veřejně reagoval už dvakrát. RTVS například odmítla tvrzení ministryně kultury Martiny Šimkovičové, která tvrdila, že RTVS neplní svou veřejnoprávní funkci. RTVS v reakci poukázala mimo jiné na průzkum veřejného mínění, že televizní zpravodajství RTVS diváci považují za nejobjektivnější na Slovensku. Generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj zase uvedl, že RTVS dlouhodobě čelí útokům, jejíchž cílem je připravit půdu pro výměnu managementu a změnu zákona o RTVS.

  Snažit se trestat jadernou mocnost ohrožuje existenci lidstva, napsal Medveděv

Fico na tiskové konferenci po úterním jednání s kolegy z Česka, Maďarska a Polska v Praze ostře reagoval na dotaz reportérky RTVS, které se ptal, kde působí, a řekl jí, aby nedělala ostudu veřejnoprávním médiím.

Podle listu Denník N v zákulisí televize Markíza v posledních týdnech zuří souboj o podobu zpravodajství. Uvedl, že nový šéf zpravodajství Markízy, český novinář Michal Kratochvíl, prosazuje menší důraz na politické zprávy a od redaktorů chce, aby se vyhýbali konfrontacím s vládními politiky.

„Markíza sehrává, byť jde o komerční televizi, v moderních dějinách Slovenska mnohem významnější společenskou úlohu. V některých letech nahrazovala do velké míry zpravodajství veřejnoprávní televize. Ta se cyklicky dostává pod větší či menší politickou kontrolu vládní moci a období bez sklonů vlády ovlivňovat vedení veřejnoprávní televize a její směřování jsou spíše výjimkou než pravidlem,“ uvedl Denník N.

Na komentátora tohoto listu Martina Milana Šimečku, otce šéfa nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko, zástupci Směru-SD podali trestní oznámení pro podezření z hanobení národa za výrok, který novinář použil při kritice ministerského předsedy. Tito mladí politici Směru-SD, kteří mají přezdívku vlci, často využívají sociální sítě a podle dostupných informací se opakovaně pokoušejí setkat či spojit s novináři, kteří jsou vůči nim kritičtí. Schůzku si pak nahrávají.

Konec moderování diskusí oznámila ve středu novinářka listu Sme Kovačič Hanzelová, která psala o dlouhodobých útocích na svou osobu. „To, co jsem poslední dva roky zažívala od dezinformátorů, se dnes přesunulo do politiky. Vládní moc otevřeně hovoří, že hlavním nepřítelem jsme my novináři, a neváhá k tomu používat lži a vodění za nos,“ napsala.

Uvedla, že v minulosti měla korektní pracovní vztahy s téměř všemi politiky, i s těmi ze Směru-SD. „Poslední měsíce se tento vztah změnil na zápas, který vede jen jedna ze dvou stran. Útoky na novináře a na mě osobně se staly pracovním nástrojem politiků. Navíc to přesáhlo hranici kritiky za mou práci. Útoky cílí na mou identitu, osobní život a reputaci. Jsou záměrně ponižující, lživé, nechutné a nedá se proti nim bránit,“ dodala.

  Navalnyj popisuje, jak v nové věznici sedí pod Putinovým portrétem

Na novinářku slovně na sociální síti zaútočil například místopředseda parlamentu a Směru-SD Ľuboš Blaha, kterému předloni provozovatel zrušil účet na facebooku s odůvodněním, že politik porušoval pravidla komunity. Moderátorka pak na Blahu reagovala. V příspěvku na instagramu mimo jiné řekla, že už není ochotná dál útoky v tichosti snášet.

Novinářů se v minulosti opakovaně zastala slovenská prezidentka Čaputová. Například uvedla, že součástí práce médií je i kritika politiků a že význam médií je pro demokracii nenahraditelný. Před týdnem, kdy si Slovensko připomenulo šest let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, Čaputová řekla, že nadále pokračují výhrůžky na adresu novinářů či občanskou společnost.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com