Místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko v rozhovoru s ruskou státní tiskovou agenturou TASS v Moskvě chválil ruského prezidenta Vladimira Putina a kritizoval Západ a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Danko, jehož cestu do ruské metropole spolu s dalšími pěti vládními poslanci ostře kritizuje slovenská opozice, také vyjádřil přesvědčení, že Putin a nastupující americký prezident Donald Trump letos ukončí válku na Ukrajině.
Tu Putin rozpoutal před třemi lety rozkazem k vpádu ruských vojsk do sousední země; svůj krok zdůvodňoval potřebou „demilitarizace a denacifikace“ Ukrajiny. Konflikt, ve kterém Západ podporuje napadenou Ukrajinu, se přeměnil v nejkrvavější válku v Evropě od druhé světové války.
Slovensko je členem Evropské unie a NATO, ale nynější vláda Roberta Fica, podobně jako maďarská vláda Viktora Orbána, udržuje styky s Moskvou.
„Žádný normální člověk ani na Západě, ani tady v Rusku si nemůže přát válku. Problém tkví v tom, že konflikt je jistým nástrojem napětí, které přerůstá v ozbrojený konflikt. Těžko dokážu odhadnout, jak se toto všechno vyvine. Naštěstí v čele Ruska se nachází velice rozumný, pragmatický člověk,“ řekl Danko, který v uplynulých dnech spolu s dalšími poslanci vládních stran navštívil Moskvu, kde se však s Putinem nesetkal.
„Ve Spojených státech se prezidentem stává podnikatel, který otevřeně říká, že se bude zabývat Panamou a Grónskem. Proto je velice důležité, aby se Trump a Putin domluvili. Bez dohody těchto politiků se nic nezmění, nic se nestane,“ prohlásil Danko, který je předsedou koaliční Slovenské národní strany.
Domnívá se, že právě spolupráce Putina a Trumpa by mohla letos válku na Ukrajině ukončit. „Ano, myslím, že se tak stane. A modlím se, aby se tak stalo, protože (válka) je špatná pro nás, pro vás a pro všechny,“ řekl. „Tento problém mohou vyřešit pouze Trump a Putin,“ zdůraznil. Situaci přirovnal k ukončení studené války v éře prezidentů Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova.
Současně tvrdil, že konflikty mezi Slováky, Čechy, Poláky a Maďary vytváří Západ: „Němci, Francouzi a Američané se radují, vydělávají na tom,“ uvedl. Prohlásil také, že mnohé západní země, které mívaly kolonie, „nezměnily svůj přístup, chtějí si uchovat životní úroveň a chtějí, aby za ně pracoval někdo jiný“.
Trump, který se 20. ledna vrátí do Bílého domu, den před Štědrým dnem prohlásil, že USA by měly z důvodů národní bezpečnosti usilovat o získání kontroly nad Grónskem. O den dříve naznačil, že by mohl kvůli poplatkům požadovat od Panamy předání Panamského průplavu. Počátkem ledna pak nevyloučil použití vojenského či ekonomického nátlaku k získání Panamského průplavu či Grónska.
Danko po návratu do Bratislavy novinářům řekl, že slovenská parlamentní delegace opět navštíví Rusko spolu s premiérem Ficem v květnu u příležitosti moskevských oslav výročí konce druhé světové války. Fico už loni v listopadu oznámil, že se na tuto akci v Moskvě chystá. Danko také tvrdil, že některá slovenská média šíří větší propagandu než ta v Rusku.
Další místopředseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar za Ficovu strany Směr-sociální demokracie, který byl rovněž na uvedené návštěvě Ruska, zase zpochybňoval protiruské sankce. Podle něj sankce škodí Evropské unii. Gašpara popudil novinářský dotaz, zda v Moskvě vyzval ruské činitele ke stažení vojsk z Ukrajiny v zájmu nastolení míru. Dodal, že z okupovaných území se Rusko nestáhne. Cestu do Ruska zdůvodnil snahou získat informace ze všech stran, hodlá rovně zvážit cestu na Ukrajinu.