Ve věku 86 let zemřel bývalý italský premiér Silvio Berlusconi

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi dnes zemřel v milánské nemocnici San Raffaele, kde byl od minulého pátku hospitalizován kvůli zápalu plic a chronické leukémii. Předsedovi strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia), miliardáři a zakladateli největší italské mediální společnosti Mediaset bylo 86 let. Informoval o tom list Corriere della Sera.

Berlusconi vedl stranu, která je součástí pravicové koalice premiérky Giorgii Meloniové, a byl senátorem. I když sám neměl ve vládě žádnou úlohu, jeho smrt pravděpodobně v následujících měsících destabilizuje italskou politiku, napsala agentura Reuters.

Italský ministr obrany Guido Crosetto na twitteru napsal, že Berlusconiho smrtí končí jedna éra a dodal, že po něm zůstane „obrovské prázdno“. „Měl jsem ho moc rád. Sbohem, Silvio,“ dodal Crosetto. Italský vicepremiér a ministr infrastruktury a dopravy Matteo Salvini Berlusconiho v prohlášení označil za „velkého muže a velkého Itala“.

Silvio Berlusconi byl nejdéle sloužícím italským premiérem navzdory skandálům kolem večírků plných sexu či obvinění z korupce. K nastartování i pokračování dlouhé politické kariéry tento mediální magnát využil své televizní sítě a ohromné bohatství, čímž vyvolával jak obdiv, tak nenávist, napsala agentura AP.

Pro obdivovatele byl trojnásobný premiér schopný a charismatický státník, který se snažil Itálii pozvednout na světové scéně. Pro kritiky byl populistou, který hrozil podkopat demokracii tím, že politickou moc používal jako nástroj k obohacení sebe a svých podniků.

Jeho přátelství s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ho dostalo do roztržky s premiérkou Meloniovou, která je zastánkyní Ukrajiny. V září loňského roku v den jeho 86. narozenin, v době pokračující ruské agrese na Ukrajině, poslal Putin Berlusconimu přání všeho nejlepšího a 20 lahví vodky. Berlusconi se pochlubil, že mu oplatil italským vínem.

Bývalý premiér Matteo Renzi připomněl Berlusconiho rozporný odkaz ve vzkazu na twitteru: „Silvio Berlusconi se zapsal do dějin této země. Mnozí ho milovali, mnozí ho nenáviděli. Ale všichni musí uznat, že jeho vliv na politický život, ale také na ekonomiku, sport a televizi neměl obdoby.“

  Fronty a nedostatek odběrových míst. Celostátní plošné testování na Slovensku provází problémy

O Berlusconiho zdraví se intenzivně mluvilo od letošního dubna, kdy lékaři poprvé přiznali, že se potýká s chronickou leukémií. V předchozích letech ho limitovaly zejména problémy se srdcem – v roce 2016 postoupil operaci srdeční chlopně. V roce 2019 ho lékaři operovali kvůli neprůchodnosti střeva a rok později skončil v nemocnici po nákaze koronavirem.

Berlusconi byl více než tři dekády jednou z hlavních postav italské vysoké politiky a opakovaně zastával post premiéra, kterým se stal poprvé v roce 1994. Jeho politický vliv ochabl po roce 2013, kdy ho Senát zbavil mandátu, protože byl odsouzen za daňové podvody.

Na jeho podnikatelské impérium nyní čeká nejistá budoucnost. Berlusconi nikdy veřejně neurčil svého nástupce ve vedení firmy Media for Europe (MFE), jakkoli se očekává, že po jeho smrti bude hrát prominentní roli nejstarší Berlusconiho dcera Marina.
ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com