Izrael chce schválit tisíce povolení pro nové byty na Západním břehu

Izrael chce schválit tisíce stavebních povolení pro nové byty na Západním břehu, který od roku 1967 okupuje. Palestinci přitom na tomto území chtějí mít vlastní stát. O plánech Izraele dnes informovala agentura Reuters, podle níž se tak blízkovýchodní země chystá učinit navzdory tvrdé kritice ze strany Spojených států, které jsou jedním z jejích nejbližších spojenců.

Plány izraelské vlády, kterou Reuters označuje za nacionalisticko-náboženskou, se v příštím týdnu bude zabývat vrchní plánovací rada. Celkem jí má být předložen návrh na výstavbu 4560 bytových jednotek v různých oblastech Západního břehu, ke konečnému schválení je pak v tuto chvíli určeno 1332 bytů.

„Budeme pokračovat v rozvoji osad a posilování izraelské kontroly na území (Západního břehu),“ prohlásil k plánům ministr financí Bezalel Smotrič.

Většina světových zemí izraelské osady na Západním břehu, který Izrael ovládl ve válce v roce 1967, považuje za nelegální a za zásadní překážku vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu. I proto Washington aktuální plány označil za „hluboce znepokojivé“ a za překážku pro mír a dosažení dvoustátního řešení.

Palestinci, kteří plány Izraele odsoudili, usilují o vznik vlastního státu, který by zahrnoval právě Západní břeh, Pásmo Gazy a také východní Jeruzalém jako hlavní město.

ČTK

  Stoltenberg: Spojenci by měli přehodnotit omezení pro zbraně dodané Ukrajině

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com