Výbuch domu v Paříži si vyžádal nejméně 37 zraněných, stav čtyř je kritický

Nejméně 37 zraněných si vyžádal výbuch budovy americké hudební školy v centru Paříže. Čtyři lidé jsou v ohrožení života, uvedl večer ministr vnitra Gérald Darmanin po příjezdu na místo. Pátrání po dvou pohřešovaných bude podle něj pokračovat i v noci. Jeden dům se po explozi zřítil a začal hořet. Na místě zasahovalo až 325 hasičů, plameny jsou už ale pod kontrolou, uvedl Darmanin ve vysílání BFM TV. Město zřídilo středisko pro lidi, kteří se museli evakuovat. Francouzský prezident Emmanuel Macron poděkoval zasahujícím složkám. Příčina neštěstí zatím není jasná.

Silný výbuch se ozval v pařížském 5. obvodu kolem 17:00. Jeden dům se zcela zhroutil, několik dalších je vážně poškozeno, jedna fasáda spadla na ulici. Podle svědků z okolí byli v sutinách uvěznění lidé, kteří si mobilními telefony volali o pomoc. Pařížský policejní prefekt Laurent Nuňez varoval, že počet zraněných může ještě stoupnout. Vedení metropole zřídilo krizovou jednotku pro koordinaci zásahu.

Na místě byla také starostka Paříže Anne Hidalgová. Vedení metropole a obvodu na radnici zřídilo krizové centrum, kam se mohou s žádostí o pomoc obrátit lidé, kteří museli dočasně opustit své domovy. Byty v okolí výbuchu mají vytlučená okna, poškozená jsou i auta. S evakuací pomáhalo až 200 policistů, uvedl Darmanin. Většina postižených se v době výbuchu nacházela na ulici a zasáhly je trosky.

„V této fázi není možné určit příčinu požáru,“ uvedla prokuratura. Zasahující složky na místě stanovily rozsáhlé ochranné pásmo, podle spekulací médií se obávaly dalších výbuchů. Část svědků hovořila o silném zápachu plynu a zmiňovali nedávné práce v této lokalitě. Podle Darmanina ale budova neměla žádné zásadní závady.

„Dnes večer slavíme hudbu, ale není nám do zpěvu. Myslíme na ty, které postihl výbuch v Paříži,“ uvedl Macron na začátku koncertu ke svátku hudby v Elysejském paláci.

  Ve Vilniusu začíná summit NATO, má vyslat signál o podpoře Ukrajiny

Na místo zásahu přijely stovky policistů a hasičů, zasahovali také vojáci. Úřady důrazně žádaly obyvatele města, aby se zasažené čtvrti vyhnuli. Část obyvatel byla evakuována. Dopravní podnik uzavřel z bezpečnostních důvodů nádraží příměstských vlaků RER Port-Royal. Výbuch se odehrál v těsné blízkosti vojenské nemocnice Val-de-Grâce.

Premiérka Élisabeth Borneová uvedla, že je potřeba nechat v klidu zasahovat profesionály. O vývoji dění ji informuje pařížský policejní prefekt, sdělila stanici BFM TV. Podle novinářů se odehrálo několik potyček mezi policisty a lidmi, kteří se snažili proniknout do uzavřeného prostoru.

Prokuratura případ prozatím vyšetřuje jako neúmyslné ublížení na zdraví způsobené porušením povinností.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com