Francie zažila po smrtelném zákroku policie další noc plnou chaosu a výtržnictví

Francie zažila již potřetí za sebou noc plnou chaosu a výtržností v ulicích měst, napsala agentura AFP. Podle jejích zdrojů byla situace v noci na dnešek nejhorší zejména v Paříži a jejím okolí, těžkou noc poznamenanou požáry ale hlásily například i úřady v severofrancouzském Lille. Zejména mladí Francouzi vyšli do ulic poté, co policie v úterý při silniční kontrole zastřelila 17letého mladíka.

Kolem dnešních 3:00 bylo po celé zemi zatčeno 421 lidí, z nichž většině bylo od 14 do 18 let, uvedla kancelář ministra vnitra. Bezpečnostní složky se nyní podle zprávy citované policejním zdrojem AFP obávají, že se násilí během několika následujících nocí stane „plošným“.

V Paříži na ulici Rivoli, která vede k muzeu Louvre, lidé vyrabovali několik obchodů a další zapálili. Požáry, rabování a ohňostroje provázely v noci obyvatele nejen v centru, ale i na většině předměstí, kde zábavní pyrotechnikou stříleli lidé na policisty a zapalovali vše od popelnic přes auta po autobusy.

Nejméně tři města podle AFP zavedla v různých podobách zákaz nočního vycházení po několik následujících dní.

Pernou noc zažili hasiči v Lille, kteří se přesouvali od jednoho požáru k druhému. Plameny zachvátily obchody, domy, kanceláře, radnice či divadlo, ale i několik základní škola, lidé – zejména „velmi mladí“ také ve velkém rabovali obchody a supermarkety, uvedly místní úřady.

„Incidenty jsme zaznamenali po celé Francii, ale situace v regionu Île-de-France a v Paříži byla mimořádně napjatá, policie nebyla schopna vzhledem k velkému počtu případů vše zvládnout,“ řekl AFP vysoce postavený policejní zdroj. Jiný anonymní zdroj z francouzského kabinetu uvedl, že násilností bylo méně, než se očekávalo, s výjimkou Nanterre, odkud mladík zastřelený policií pocházel.

Sedmnáctiletý Nahel přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž, který má severoafrické kořeny, zranění krátce poté podlehl.

  Na zasedání G7 v Tokiu by mělo být rozhodnuto o vytvoření štítu protivzdušné obrany Ukrajiny, který umožní neutralizovat ruskou raketovou hrozbu.

Video střelby se rychle rozšířilo na sociálních sítích a Francouze hluboce šokovalo, napsala agentura AP. Nahelova rodina a její právní zástupci sice přímo neřekli, že incident souvisel s jejich etnickou příslušností, největší dopad ale i přesto měl zejména v přistěhovaleckých čtvrtí. Děti místních obyvatel, které jsou už narozené ve Francii, si stěžují, že jsou vystaveny častějším policejním kontrolám, než bílí Francouzi či obyvatelé bohatších oblastí.

Chování policie kritizují i lidskoprávní skupiny a aktivisté bojující proti systematickému rasismu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com