Českou ekonomiku letos dle Hospodářské komory čeká stagnace, v příštím roce růst

Česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat, v příštím roce stoupne o dvě procenta. Mzdy by se reálně mohly začít zvedat už ve druhé polovině tohoto roku. Roční míra inflace dosáhne letos 10,8 procenta, v roce 2024 klesne na 3,3 procenta. Vyplývá to z aktuální prognózy Hospodářské komory ČR (HK), kterou na úterní tiskové konferenci představil její prezident Zdeněk Zajíček.

Komora během letošního roku oproti současným hodnotám očekává mírné oslabení koruny vůči euru. Roční průměr kurzu by měl odpovídat 23,9 koruny za euro, uvedla.

Letos podle HK průměrná mzda vzroste o osm procent, přiblíží se tak k částce 43 600 korun. Vlivem klesající inflace mohou již ve druhé polovině roku mírně růst reálné mzdy. V roce 2024 by průměrná mzda zaměstnanců měla proti letošku nominálně vyrůst o dalších sedm procent, tedy o tři tisíce korun. Mzdy vzrostou i reálně, protože inflace za celý rok 2024 by mohla klesnout na 3,3 procenta, míní komora.

„Hospodářské oživení české ekonomiky bude pozvolnější, než jsme čekali ještě letos v únoru, zejména kvůli působení vládního konsolidačního balíčku. Firmy budou do efektivnějších výrobních procesů a rozšiřování produkce investovat opatrněji. Třeba i proto, že není zatím jasné, jaké dotace budou rušeny. Nejsilnějším růstovým faktorem by se v příštím roce měla stát opět obnovená spotřeba domácností díky tomu, že mzdy se navrátí k růstu i v reálném vyjádření,“ doplnil Zajíček.

Komora počítá s mírným nárůstem nezaměstnanosti

Podle nové prognózy se v příštím roce přes hospodářské oživení nebude míra nezaměstnanosti vracet k historickým minimům. Očekává se spíše její mírný nárůst, a to vlivem legislativních změn u dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti.

Podle nového zákoníku práce by totiž nově měly zaměstnavatelům narůst administrativa i náklady spojené se zaměstnáváním na dohody. Zaměstnavatelé budou muset nově vést evidenci ‚dohodářů‘, detailně jim rozepisovat práci, proplácet dovolenou i náhrady.

  Vyhnánek: Ministryně nemluví pravdu, zakrývá rozvrat veřejných financí

Slabou domácí poptávku letos podle Zajíčka částečně vyváží poptávka ze zahraničí. Navzdory silné koruně tak zahraniční obchod zachrání tuzemskou ekonomiku před delší recesí.

„Na základě dat z firem jsme proti únorové predikci v pozitivním smyslu přehodnotili vliv českého vývozu na tvorbu letošního hrubého domácího produktu. I přesto, že se produkce českých firem stává vlivem vysoké inflace a zhodnocení české koruny relativně dražší, naše data naznačují, že by čeští exportéři mohli na zahraničních trzích úspěšně konkurovat kvalitou i při relativně vyšší ceně,“ upozornil Zajíček.

Stagnaci potvrdila i poradkyně premiéra Horská

„Českou ekonomiku v letošním roce čeká v letošním roce spíše scénář stagnace, ne růstu,“ uvedla ve vysílání ČT hlavní ekonomka Raiffeisenbank a poradkyně premiéra Helena Horská. Výhledy české ekonomiky v letošním roce označila za růst-nerůst. Zmínila rovněž nejasná pravidla pro investice, výklad jednotlivých finančních úřadů je podle ní nejednotný.

Připomněla avizovaný vládní úsporný balíček, který na úterní schůzi projednává sněmovna. Největší úspornou položkou ve vládním návrhu je rušení dotací, které by se během nadcházejících dvou let měly zkrátit o 53 miliard korun. To Horská označila jako ambiciózní.

Zdroj: CT24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com