Možné členství Ukrajiny v NATO je pro Rusko hrozbou, uvedl Putin

Možné členství Ukrajiny v NATO, které bylo tento týden předmětem debat členských zemí aliance a Kyjeva na summitu ve Vilniusu, je hrozbou pro Rusko. V televizním vysílání to dnes podle agentury TASS řekl ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle něj není proti diskuzi o bezpečnostních zárukách, ty ale nesmí být na úkor zájmů Ruska.

Summit NATO, který se konal v úterý a ve středu v Litvě, se soustředil zejména na situaci na Ukrajině, která od února loňského roku čelí ruské invazi. Alianční země se shodly, že Ukrajině zkrátí cestu ke vstupu, formálně ji ale do svých řad pozvou až ve chvíli, kdy budou splněny všechny stanovené podmínky. Kyjev tak nezískal pozvánku k připojení ani jeho časový plán, které si sliboval.

Dlouhodobé bezpečnostní záruky pak Ukrajině v rámci mezinárodního rámce na summitu slíbily země skupiny vyspělých ekonomik G7.

„Každá země má právo zajistit svou bezpečnost a samozřejmě si i vybrat způsob, jakým svého cíle dosáhne,“ řekl dnes Putin. Pro Ukrajinu ale podle něj platí jedna podmínka. „Při zajištění bezpečnosti jedné země by neměla být ohrožena země jiná,“ řekl Putin.

Rusko obavami o svou bezpečnost argumentuje od začátku invaze na Ukrajinu. Podle Kyjeva a Západu ale Ukrajina usiluje o členství v obranném paktu zejména kvůli hrozbě z Ruska. Putin dnes zopakoval, že „hrozba vstupu Ukrajiny do NATO“ byla „jedním z důvodů“ ruského vpádu na Ukrajinu v únoru 2022.

Země NATO na summitu slíbily, že budou pokračovat v předchozí vojenské podpoře Ukrajiny, včetně dodávek moderních zbraní. Putin dnes uvedl, že tyto zbraně situaci na bojišti nijak neovlivní, ale pouze dál vyostří konflikt. Podle agentury Reuters také dodal, že zahraniční tanky jsou pro síly Moskvy „prioritním cílem“.

  Samozvaná Doněcká lidová republika bude uvažovat o připojení k Rusku

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com