EK schválila podporu devět miliard korun pro českou železnici

Evropská komise v pondělí schválila program na podporu české železnice ve výši devět miliard korun. Peníze mají pomoci české železnici k interoperabilitě, tedy bezpečnému a nepřerušovanému provozu. Podporu budou moci čerpat železniční dopravci a Správa železnic do konce července roku 2028. V tiskové zprávě to oznámil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Program má podpořit například modernizaci českých železničních vozidel na evropský systém řízení železničního provozu. Tento systém v sobě zahrnuje zavedení ETCS, tedy evropského vlakového zabezpečovacího systému, a zavedení komunikačního systému GSM-R.

Podpůrný evropský program obsahuje pět podprogramů, jeden z nich nově cílí na podporu zavedení takzvaného automatického digitálního spřáhla (DAC). Má zajistit větší automatizaci přepravy nákladů po kolejích. Nový systém spojování vozů má nahradit klasickou techniku, ke které je potřeba ruční práce posunovačů. Podpora DAC nebyla v předchozích verzích programu. „Je základním předpokladem pro automatizaci vlakotvorné činnosti,“ stojí v tiskové zprávě.

Schválený program podpory navazuje na opatření podpory, které Evropská komise kladně posoudila už v roce 2017 a v roce 2020 odsouhlasila prodloužení jeho trvání, uvádí ÚOHS v tiskové zprávě.

ČTK

  Vláda dělá politické gesto, ale za naše peníze, nesouhlasí se zmrazením platů šéf Soudcovské unie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com