Islámský stát potvrdil smrt svého vůdce Husajna Husajního Kurajšího

Teroristická organizace Islámský stát (IS) potvrdila, že její dosavadní vůdce abú Husajn Husajní Kurajší je mrtev. O jeho smrti informoval již na jaře turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle nějž byl Kurajší zabit při operaci tureckých tajných služeb na severu Sýrie. Mluvčí Islámského státu smrt abú Husajna Husajního Kurajšího potvrdil na nedatované audionahrávce, kterou organizace podle agentury Reuters zveřejnila na sociální síti Telegram. Jeho nástupcem byl jmenován abú Hafs Hášimí Kurajší, oznámil IS.

Podle agentury AFP se verze Islámského státu o úmrtí abú Husajna Husajního Kurajšího od tvrzení tureckého prezidenta liší. IS uvedl, že jeho vůdce zahynul na severozápadě Sýrie během střetů s džihádistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která bývala odnoží syrské Al-Káidy. Byl zabit… v jedné z lokalit provincie Idlib v přímé konfrontaci s HTS, která se ho pokoušela zajmout,“ zaznělo na nahrávce.

Radikálové z Islámského státu začali zabírat rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii. V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii v březnu 2019. V obou zemích ale stále má menší buňky, které nadále podnikají útoky. Odnože IS působí i v dalších státech, atentáty provádějí například v Afghánistánu či v některých afrických zemích.

ČTK

  Britského premiéra Johnsona převezli do nemocnice. Nezbavil se příznaků koronaviru ani po 10 dnech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com