Osmnáctka deklasovala Finsko a zahraje si finále Hlinka Gretzky Cupu

Čeští hokejisté porazili v semifinále Hlinka Gretzky Cupu hráčů do 18 let v Břeclavi Finsko 8:2 a po šesti letech si zahrají finále prestižního turnaje. Proti Kanadě, kterou vyzvou na stejném místě v sobotu od 17 hodin, budou usilovat o druhé prvenství v historii. Na první dosáhli v roce 2016. Před 3877 diváky v takřka vyprodaném hledišti se dvakrát v dresu vítězů prosadil Adam Titlbach.

Svěřenci kouče Davida Čermáka měli vynikající nástup do zápasu, už v páté minutě vedli 2:0. Na úvodní zásah Titlbacha navázal bleskově Adam Jecho. Další příležitosti však čeští mladíci nezužitkovali a Seveřany vrátil do hry o postup nedlouho před přestávkou díky využité početní výhodě Emil Hemming.

Ve druhé polovině druhého dějství však přišla kanonáda domácích, kteří mezi 31. a 38. minutou rozhodli. Mezi střelce se zapsali Jiří Klíma, Maxmilian Curran, Adam Benák a Oskar Lisler. Na začátku třetí části se dnes podruhé prosadil Titlbach. Záhy v minisouboji s ním srovnal účty Hemming, ale poslední slovo měl Ondřej Kos.

Ve druhém semifinále v Trenčíně na sebe narazili v zámořském souboji obhájci prvenství Kanaďané s úřadujícími mistry světa Američany. Tým USA sice vedl 1:0 a 2:1, ale od druhé třetiny ovládla dění na ledě Kanada, která vedla už před polovinou zápasu 4:2. Proti Česku bude hrát po výhře 7:2 už o 24. zlato v historii turnaje. Američané se utkají o bronz s Finy.

Souboj o páté místo mezi Švédskem a Švýcarskem rozhodl ve prospěch Seveřanů po 35 sekundách z prodloužení gólem na 3:2 Linus Eriksson. V duelu o sedmé místo předčili Němci v Trenčíně Slováky 6:4, ti tak na domácím turnaji neuhráli ze čtyř vystoupení ani jediný bod a skončili poslední.

Hlinka Gretzky Cup hokejistů do 18 let v Břeclavi a Trenčíně:

České hokejistky prohrály v semifinále MS s favorizovanými Američankami 1:9

Semifinále:

Česko – Finsko 8:2 (2:1, 4:0, 2:1)

Branky: 4. a 43. Titlbach, 5. Jecho, 31. J. Klíma, 34. Curran, 37. Benák, 38. Lisler, 47. Kos – 19. a 44. Hemming.

Kanada – USA 7:2 (1:2, 3:0, 3:0).

O 5. místo: Švédsko – Švýcarsko 3:2 v prodl. (0:0, 2:2, 0:0 – 1:0),

o 7. místo: Slovensko – Německo 4:6 (1:3, 1:1, 2:2).