Pavel: ČR může hrát v Africe větší roli, je to i v zájmu Evropy

Česko může hrát v Africe větší roli než dosud. Po dnešním jednání s prezidentem Mosambiku Filipem Nyusim to novinářům řekl prezident Petr Pavel. Podle něj je posilování spolupráce s africkými státy v zájmu celé Evropy, aby tento region nepřenechávala působení Ruska a Číny.

Česko podle Pavla vidí v Mosambiku prostor pro rozvíjení partnerství založeného na vzájemném respektu. „Vidíme význam této spolupráce i v tom, že africké země často nemají jinou alternativu než spolupráci s Ruskem nebo Čínou, protože jim nenabízíme příliš jiných možností. Čím více takových možností bude z naší strany, čím užší bude spolupráce mezi evropskými a africkými zeměmi, tím menší prostor bude pro negativní působení, ať už Ruska, nebo Číny,“ řekl.

Mosambik podle Pavla nabízí příležitosti pro české firmy působící v oblasti obranného průmyslu, zdravotnictví, dopravní infrastruktury, zpracování zemědělských produktů nebo obnovitelných zdrojů energie. O konkrétních možnostech spolupráce bude v úterý jednat mosambická delegace se zástupci českých firem.

Nyusi řekl, že Mosambik má zájem o posílení ekonomické spolupráce s Českem. Africká země podle něj nabízí velké nerostné bohatství i příznivé klima pro zemědělskou produkci. Stojí rovněž o české investice v oblasti energetiky i rozvoje dopravní infrastruktury.

Česko a Mosambik mohou podle obou prezidentů spolupracovat i v rámci boje proti terorismu, se kterým se africká země potýká. Pavel uvedl, že Česko díky zkušenostem s působením svých vojáků ve výcvikové misi v Mali má Mosambiku co nabídnout. Další možností by podle něj mohl být materiál nebo vojenské technologie, o konkrétních možnostech spolupráce se ale bude teprve jednat.

Mosambický prezident také zdůraznil, že jeho země nesouhlasí s ruskou invazí na Ukrajinu a že si přeje co nejrychlejší ukončení konfliktu. Pavel k tomu doplnil, že Česko a Mosambik mají stejný zájem na ukončení konfliktu. Rozdíly jsou podle něho v tom, jak vnímají rizika vycházející z války, když Česko se cítí bezpečnostně ohroženo kvůli blízkosti konfliktu, zatímco africké země mají obavy z ohrožení dodávek obilí, které měly v minulosti z Ruska i z Ukrajiny.

  Nových případů koronaviru i hospitalizovaných v neděli přibylo o čtvrtinu

Bývalá portugalská kolonie Mosambik, v níž žije asi 32,5 milionu lidí, získala nezávislost v roce 1975. Nyusi dnes v Praze připomněl, že už v té době fungovala spolupráce mezi africkou zemí a Československem. Vazby současného mosambického prezidenta na Česko jsou i osobní, studoval v letech 1985 až 1990 strojní inženýrství na Vojenské akademii v Brně. Na stejné vysoké škole v letech 1988 až 1991 působil i Pavel, což dnes oba prezidenti připomněli. Nyusi na úvod tiskové konference pozdravil novináře česky a česky rovněž poděkoval za uvítání na Pražském hradě.

Program v ČR Nyusimu pokračuje i v úterý. Nejprve se v Praze setká s vicepremiérem a ministrem vnitra Vítem Rakušan (STAN), poté s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a poobědvá s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem (za STAN) a dalšími senátory.

Poté se Nyusi přesune do Brna, kde navštíví Univerzitu obrany, jednat bude na jihomoravském krajském úřadě i s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS). Návštěvu zakončí podvečerní procházkou historickým centrem.

Mosambik leží v jihovýchodní Africe na pobřeží Indického oceánu, má rozlohu 801.590 kilometrů čtverečních a sousedí s JAR, Královstvím eSwatini (bývalé Svazijsko), Zimbabwe, Zambií, Malawi a Tanzanií. Metropolí a největším městem je Maputo, kde žije více než milion lidí. Země, která má na své vlajce zobrazenu útočnou zbraň kalašnikov, je jednou z nejchudších na světě.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com