Náměšťská základna dostala z USA další dva vrtulníky

Základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou dnes dostala ze Spojených států první víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom. V součtu tak už má čtyři nové americké vrtulníky, jimiž česká armáda nahradí ruskou techniku. Nákladní letoun dnes brzo ráno na základnu přepravil i třetí bitevník AH-1Z Viper. ČTK to potvrdila Jindřiška Budíková z tiskového oddělení 22. základny vrtulníkového letectva. První dva americké stroje má základna od konce července.

Nákladní letoun C-17 Globemaster přistál na základně okolo 5:30, několik hodin před oficiálním předáním prvních nových vrtulníků do užívání české armády. Slavnostní nástup začne dnes ve 13:15 za účasti ministryně obrany Jany Černochové (ODS), náčelníka generálního štábu Karla Řehky a dalších hostů. Na programu je také představení simulátoru pro školení personálu na vrtulníky Viper. Toto zařízení základna převzala letos v březnu, instaloval ho podnik LOM Praha.

Česká republika z USA kupuje vrtulníky systému H-1. Celkem pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35. Kromě 12 nových vrtulníků armáda ze Spojených států získá zdarma i osm modernizovaných strojů jako ocenění za pomoc Ukrajině, uvedlo již dříve ministerstvo obrany. Česká armáda tak bude mít dvacet amerických strojů, deset typu Venom a stejný počet typu Viper.

Nákup 12 vrtulníků v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH) schválilo ministerstvo obrany v listopadu 2019. Dohodu podepsal tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

ČTK

  Ministerstvo navrhuje renovaci dalších desítek tanků pro Ukrajinu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com