Slovenská policie podle médií obvinila šéfy tajné služby i bezpečnostního úřadu

Slovenská policie podle svého šéfa Štefana Hamrana obvinila pět lidí včetně současných a bývalých příslušníků civilní tajné služby SIS pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů. Podle médií je mezi nimi současný šéf SIS Michal Aláč a jeho předchůdce Vladimír Pčolinský. V další kauze byly obviněné dvě osoby, podle televize Markíza také šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Roman Konečný. Hamran jména obviněných na dnešní tiskové konferenci neuvedl. Situací po policejních zásazích se bude v pátek zabývat bezpečnostní rada státu. Postup policie zasáhl do probíhající kampaně před zářijovými předčasnými parlamentními volbami.

„Není obvyklé, když jsou zadržovány osoby v takovém postavení,“ řekl Hamran k dnešním policejním akcím, o kterých už dopoledne informovala slovenská média.

Hlavou skupiny, která chtěla mařit vyšetřování a navozovat dojem, že elitní policejní jednotka NAKA manipuluje výpovědi svědků, byl podle policie jeden podnikatel. Kromě pěti obviněných policie v případu zadržela také člena NAKA a bývalého příslušníka policejní inspekce. Stíhání je vedeno pro trestné činy založení a podpory zločinecké skupiny, zneužívání pravomocí veřejného činitele a maření spravedlnosti.

SIS v reakci uvedla, že Aláč se o obvinění dozvěděl z médií, následně přerušil zahraniční pracovní cestu a vrací se na Slovensko.

Akce policie pod názvem Rozuzlení je pokračováním takzvané války ve slovenských bezpečnostních složkách. NAKA se už v minulosti zabývala podezřením ze snahy zpochybnit vyšetřování kauzy, ve které jsou stíháni kromě jiných členové bývalého vedení policie včetně někdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara. Činnost NAKA ohledně možného maření vyšetřování ale předloni zastavila generální prokuratura a policejní inspekce následně obvinila čtyři vyšetřovatele NAKA, kteří skončili ve vazbě. Bratislavský krajský soud ale posléze tuto čtveřici propustil z vazby a jejich stíhání označil za neopodstatněné.

  KLDR podle Soulu odpálila směrem do moře tři balistické rakety

Prokuratura ale na obviněních trvala a vyšetřování se podle dostupných informací blíží ke konci. Nynější vedení slovenské policie se těchto vyšetřovatelů zastalo.

V dalším případu policie obvinila ze zneužití pravomocí dvě osoby, podle médií šéfa NBÚ Konečného a také bývalého příslušníka SIS. Policie uvedla, že jsou podezřelí kromě jiného ze snahy zbavit se nepohodlných příslušníků NBÚ, který například vydává osvědčení lidem, aby mohli mít přístup k utajovaným informacím. NBÚ uvedl, že Konečný je na plánované dovolené v zahraničí, po jejímž návratu poskytne vyšetřovatelům plnou součinnost.

Úřad vlády ČTK informoval, že vzniklou situací v souvislosti s policejními zásahy se v pátek ráno bude zabývat bezpečnostní rada státu. O její svolání už dopoledne požádala premiéra Ľudovíta Ódora prezidentka Zuzana Čaputová, která se podle úřadu vlády jednání bezpečnostní rady zúčastní.

Obvinění elitních vyšetřovatelů v minulosti opakovaně využil expremiér Robert Fico ke kritice práce NAKA, která se kromě jiného zabývá kauzami z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ta je před nadcházejícími volbami nejpopulárnější stranou v zemi.

Nynější akci NAKA označil Fico za pokus o policejní převrat s podporou předsedy úřednické vlády a prezidentky a za sabotáž a útok na základy státu. Minulý týden Fico zase kritizoval NAKA v souvislosti se zadržením a obviněním Gašpara, který je v první desítce kandidátní listiny Směru-SD pro nadcházející volby.

Naopak, dnešní policejní razii ještě před tiskovou konferencí vedení policie hájili bývalí vládní politici, kteří po posledních volbách z února 2020 tvrdili, že kriminalistům rozvázali ruce. „Výkon spravedlnosti není žádný převrat. Opět blouzníte a pláčete, protože jste budoval monstrózní korupční systém a propojení každý den víc a víc směřují k vám,“ vzkázal Ficovi expremiér Eduard Heger, jehož vládu v polovině května vystřídal úřednický kabinet.

  V Paříži se dnes v noci zřítila křídla mlýna na známém kabaretu Moulin Rouge

Po posledních parlamentních volbách začala NAKA stíhat několik desítek soudců, pracovníků justice, podnikatelů a někdejších vysokých úředníků včetně bývalého vedení policie z období, kdy byl u moci Směr-SD. Někteří ze stíhaných ve sledovaných kauzách se mezitím přiznali, byli odsouzeni, nebo spolupracují s kriminalisty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com