Překážkářka Jíchová na MS do finále na 400 m nepostoupila

Nikoleta Jíchová na atletickém mistrovství světa v Budapešti v běhu na 400 metrů překážek do finále nepostoupila. Byla sice o devět setin rychlejší než v rozběhu, ale čas 55,01 znamenal v semifinále jen šesté místo. Olympijský limit 54,85, pro nějž si do maďarské metropole přijela, tak zatím nesplnila a letenku do Paříže ještě jistou nemá.

Ze závodu měla rozporuplné pocity. „Technika a přeběhy byly mnohem lepší než včera, z čehož mám velkou radost, že se mi to povedlo, jak jsem chtěla. Nicméně jsem trochu doufala v lepší čas. Ale asi to dneska zase nebylo běžecky, proto smíšené pocity. Potřebuju se na to kouknout znova a utřídit si názor,“ řekla českým novinářům Jíchová.

Ve svém rozběhu měla dvě medailistky z loňského šampionátu. Stříbrná Nizozemka Femke Bolová roli favoritky suverénně zvládla v čase 52,95, bronzová Američanka Dalilah Muhammadová doběhla třetí a ve finále nebude. Nejrychlejší byla její krajanka Shamier Littleová v čase 52,81 a ukázala, že je v dobré formě i osm let od stříbra z Pekingu, kde prohrála jen se Zuzanou Hejnovou.

Britský čtvrtkař Matthew Hudson-Smith vylepšil už v semifinále 36 let starý evropský rekord. Časem 44,26 o sedm setin překonal výkon Thomase Schönlebeho z NDR z roku 1987. Ještě rychlejší byl Jamajčan Antonio Watson – 44,13. Zato olympijský vítěz z Baham Steven Gardiner závod nedokončil. Jen těsně proklouzl Jihoafričan Wayde van Niekerk, světový rekordman a olympijský vítěz z Ria de Janeiro.

Američanka Kendra Harrisonová se v rozběhu na 100 m překážek nešetřila. I s náskokem běžela naplno až do konce a čas 12,24 byl jen čtyři setiny za jejím bývalým světovým rekordem z roku 2016. Rychleji od té doby běžela jen Tobi Amusanová z Nigérie. Harrisonová se také dostala do čela letošních světových tabulek.

  Hokejisté NHL se vracejí na olympiádu, budou startovat v roce 2026 a 2030

V rozbězích na 800 m byl nejrychlejší Keňan Emmanuel Wanyonyi v čase 1:44,92. Jeho slavnějším krajanům se ale vstup do šampionátu vůbec nepovedl. Dva nejlepší z olympijských her v Tokiu Emanuel Korir a Cheruiyot Rotich pomalé rozběhy takticky nezvládli a skončili v poli poražených.

Mistrovství světa v atletice v Budapešti:

Kvalifikace:

Muži:

400 m – semifinále: 1. Watson (Jam.) 44,13, 2. Hudson-Smith (Brit.) 44,26 – evropský rekord.

800 m – rozběhy: 1. Wanyonyi (Keňa) 1:44,92.

Ženy:

100 m př. – rozběhy: 1. Harrisonová (USA) 12,24.

400 m př. – semifinále: 1. Littleová (USA) 52,81, …17. Jíchová (ČR) 55,01 – nepostoupila do finále.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com