Rusové a Ukrajinci bojují o těžební plošiny, upozorňuje Londýn

Mezi námořními a leteckými silami Ruska a Ukrajiny dochází ke střetům v boji o strategicky důležité plošiny pro těžbu ropy a zemního plynu, které se nacházejí v Černém moři mezi anektovaným Krymem a ukrajinským přístavním městem Oděsa. S odvoláním na poznatky vojenské rozvědky na to v pravidelné svodce upozornilo britské ministerstvo obrany.

Minulý týden ruský bojový letoun ostřeloval ukrajinský vojenský člun u těžební plošiny v severozápadní části Černého moře.

„Posádka letounu Su-30SM námořního letectva Černomořské flotily dnes v noci zničila průzkumný člun ozbrojených sil Ukrajiny v oblasti ruských zařízení na těžbu plynu v Černém moři,“ tvrdilo ruské ministerstvo obrany 22. srpna, kdy také hlásilo potopení dalšího ukrajinského plavidla. Ukrajinská vojenská rozvědka o den později naopak tvrdila, že posádky ukrajinských člunů poškodily ruský letoun, zatímco ruská raketa, odpálená z letadla, neškodně dopadla do vody, aby se v hlubinách potkala s dříve potopeným ruským křižníkem Moskva.

Plošiny provozuje společnost Černomorněftěgaz, které se při anexi Krymu na jaře 2014 zmocnily proruské okupační úřady. Ukrajina po vpádu ruských vojsk loni v únoru zasáhla několik Ruskem ovládaných plošin. Obě země pravidelně posílají na plošiny své vojáky, aby je obsadili.

Těžební plošiny mají pod kontrolou cenné uhlovodíkové zdroje. Vedle toho ale stejně jako v případě Hadího ostrova na západě Černého moře mohou být použity jako předsunuté základny či heliporty a mohou být na nich umístěny střely dlouhého doletu, dodalo britské ministerstvo.

ČTK

  Navalnyj potvrdil přesun za polární kruh a vzkázal, že je v pořádku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com