Noční bouřky zaměstnaly hasiče i energetiky, komplikace i na železnici

Velmi silné bouřky, které se v sobotu večer a v noci vyskytovaly na jihu a severovýchodě Česka, zaměstnaly hasiče i energetiky. Hasiči zaznamenali v souvislosti s bouřkou do dnešního rána více než 1000 výjezdů. Omezené dodávky elektřiny mělo ráno přes 30.000 odběratelů, nejvíce v Jihočeském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji, po poledni jejich počet klesl na 14.000. Zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku poničila bouřka zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škoda je odhadována nejméně na 25 milionů korun. Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici. Prudké bouřky s přívalovými dešti zasáhly i Polsko a Slovensko.

„Přes Česko přecházelo pásmo jak velmi silných i extrémně silných bouřek. Doprovázené byly nárazy větru někde i přes 90 kilometrů za hodinu, ale i extrémními srážkami, ty byly hodně výjimečné,“ řekla ČTK Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Takových mimořádných, tedy extrémních bouřek, jsou podle ní jednotky za rok. Na Šumavě napršelo za 30 minut přes 50 milimetrů srážek, na některých stanicích i více. Stanice Jelení-Nová Pec naměřila 69 milimetrů srážek za 30 minut, Hluboká nad Vltavou 63 milimetrů, Černovice-Dobešov 62 milimetrů, Plechý 60 milimetrů a Borkovice 54 milimetrů za 30 minut, uvedl ČHMÚ na facebooku.

Výjimečná byla i blesková aktivita. ČHMÚ uvedl s odkazem na facebook meteorologického serveru In-pocasi.cz, že uhodilo 84.000 blesků, což je nejvíce za posledních deset let. Nárazy větru podle meteorologů překračovaly i 90 kilometrů v hodině. Nejvyšší náraz, 99 km/h, zaznamenala stanice v jihočeském Byňově. „Není vyloučeno, že na některých místech kraje, kde nejsou stanice, překonal vítr mnohem vyšší rychlosti,“ řekl ČTK Josef Slavík z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala ráno v Jihočeském kraji a na Vysočině více než 17.000 odběrných míst bez elektřiny a společnost ČEZ na svém distribučním území asi 16.000, nejvíce na Karvinsku, Frýdecku-Místecku a Olomoucku. Nejčastější příčinou poruch je poškozené vedení elektřiny po pádu stromů. „Jedná se o potrhané vodiče a izolátory,“ řekl ČTK mluvčí E.ON Roman Šperňák. Během dne se daří dodávky obnovovat, kolem 13:00 klesl celkový počet na 14.000.

Následkem srážek se na některých tocích zvýšila hladina toků, Černovický potok v Tučapech na Táborsku dosáhl dnes dopoledne třetího stupně povodňové aktivity. Hladina tam po sobotní večerní bouřce stoupla o téměř půldruhého metru. Odpoledne hladina ale zase klesla, kolem 16:00 tam platil druhý povodňový stupeň, hladina dosahovala 170 centimetrů. Nad ránem platil druhý povodňový stupeň i na Blanici u Blanického mlýna, dopoledne už byla ale hladina v normálu. Na Vysočině se na druhý stupeň dostala Želivka v Čakovicích na Pelhřimovsku, ale i tam už hladina klesla pod povodňové stupně.

Hasiči vyjížděli v souvislosti s večerní a noční bouřkou k více než tisícovce událostem, od večera do dnešních 07:00 zaznamenali 1101 technických pomocí. Je to téměř trojnásobek dlouhodobého denního průměru všech výjezdů. Hasičský záchranný sbor ČR to uvedl na síti X (dříve twitteru). Nejvíce hasiči zasahovali v souvislosti s bouřkami v Jihočeském kraji, na Vysočině a v krajích Moravskoslezském a Olomouckém.

V Jihočeském kraji hasiči přes noc do dnešního odpoledne vyjížděli k 650 zásahům spojených s počasím, nejčastěji se jednalo o odstraňování popadaných stromů. V Moravskoslezském kraji evidovali na 200 zásahů. Ve Studénce na Novojičínsku například vítr poškodil střechu bytového domu. „Tři lidé museli opustit byty v horních patrech, hasiči ze dvou z nich odčerpali vodu,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Region zasáhla bouřka už v sobotu odpoledne, kdy v Beskydech zlomené stromy vážně zranily dva turisty. Oba utrpěli těžká poranění a do nemocnic je přepravily vrtulníky letecké záchranné služby.

  Restaurace budou zavírat dříve, do 4. stupně se ČR zatím nevrací

Ve Zlínském kraji měli hasiči v souvislosti s bouřkami nejvíce práce na Kroměřížsku a v Jihomoravském kraji na Vyškovsku. Jedna z nejpostiženějších obcích je Hodějice na Vyškovsku mezi Slavkovem a Bučovicemi, kde bouřka poničila střechu na škole. Po poledni už byla situace ve vesnici stabilizovaná a většina hasičských jednotek mohla odjet na základnu, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Štěpán Komosný.

Drážní hasiči vyjížděli do rána ke třem desítkám událostí, nejčastěji to byly popadané stromy, poškozené trakční vedení nebo zaplavené kolejiště. „Aktuálně je stále porušené trakční vedení na trase z Českých Budějovic do rakouského Lince, předpoklad obnovení je dnes ve 20:00,“ řekl ČTK mluvčí SŽ Jan Nevola. V zasažených regionech se vlaky potýkají stále se zpožděním. Správa doporučuje cestujícím sledovat provoz vlaků na webu http://mapy.spravazeleznic.cz.

Bouřky postupně zasáhly také Polsko a Slovensko, kde se také desetitisíce domácností dočasně ocitly bez elektřiny. V Polsku bylo obzvlášť zasažené Podkarpatské vojvodství na jihovýchodě země. Ve městě Debica musela být evakuována jednotka intenzivní péče v městské nemocnici a několik pacientů převezli do jiných nemocnic.

Jihočeský kraj

Krajem se v sobotu večer prohnal výrazný bouřkový systém se silným větrem, který dosahoval až 100 km/h. Následkem toho se na některých tocích zvýšila hladina až na druhý stupeň povodňové aktivity. Kvůli bouřkám stále na některých místech v kraji nejezdí vlaky. Hasiči přes noc do rána vyjížděli k 550 zásahům spojených s počasím, nejčastěji se jednalo o odstraňování popadaných stromů. Novináře o tom informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Druhý povodňový stupeň platí v Tučapech na Táborsku na Černovickém potoku. Hladina už klesá na Blanici u Blanického mlýna a dostala se do normálu. Nad ránem tam rovněž na chvíli překonala až druhý povodňový stupeň.

V sobotu pozdě večer kvůli bouřce a následnímu dešti napršelo na řadě míst v krátkém čase vyšší množství vody. Například v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku to podle meteorologů bylo 84 milimetrů a v Nové Peci na Prachaticku 82 milimetrů. „Po horkách, které zde několik minulých dní byly, se nad naším územím vlnila studená fronta a od Alp k nám přišel výrazný bouřkový systém. Zasáhl především jihovýchodní část kraje, například Strakonicku nebo Písecku se skoro vyhnul,“ řekl ČTK Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Dodal, že vítr na některých místech dosahoval rychlosti téměř 100 kilometrů za hodinu. Nejvíce naměřili na stanici v Byňově na Českobudějovicku, a to 98 kilometrů za hodinu. Podobnou hodnotu evidovali meteorologové i v Českém Krumlově. „Není vyloučeno, že na některých místech kraje, kde nejsou stanice, překonal vítr mnohem vyšší rychlosti,“ řekl.

Kvůli následkům bouřky stále nejezdí vlaky mezi Lipnem nad Vltavou a Rybníkem, Velešínem a Kaplicí nebo Jílovicemi a Českými Velenicemi. „Na odklízení následků jsme pracovali celou noc. Nejčastěji jsme odklízeli popadané stromy a čerpali vodu,“ uvedla Matějů.

  Začal poslední den voleb prezidenta, rozhodne mezi Pavlem a Babišem

Jihomoravský kraj

Bouřky, které v sobotu před půlnocí zasáhly jižní Moravu, za sebou nechaly nejvíce škod na Vyškovsku. Hasiči zde pracovali už v noci a pokračovali po rozednění, kdy se objevovaly případy, kterých si v noci lidé nevšimli, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Štěpán Komosný. Do 00:30 měli hasiči kvůli bouřce 70 výjezdů, do 08:00 dalších 20. Stejně tak pracují v terénu elektrikáři, kteří obnovují dodávky elektřiny. Na jižní Moravě bylo ráno bez proudu zhruba 1500 domácností, nejvíce na Vyškovsku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí skupiny E.ON Roman Šperňák. V brzkém odpoledni se podařilo tento počet snížit na zhruba 1200, uvedl.

Intenzivní bouřky postupovaly v sobotu večer Českem od jihozápadu a patrně největší škody způsobily v jižních Čechách. Před 22:00 se dostaly i na jižní Moravu. Způsobily více drobných škod, podle Komosného se jednalo zejména o popadané stromy na silnice či chodníky, případně na zaparkovaná auta, v některých případech bylo potřeba čerpat vodu, někde vítr poškodil části střech. Jedna z nejpostiženějších obcích je Hodějice na Vyškovsku mezi Slavkovem a Bučovicemi. „Zjišťujeme, kdo tu teď potřebuje jakou pomoc. Nejvíce je tady asi poničená střecha na škole a práce na ní budou delší,“ předpokládal ráno Komosný. Po poledni už byla situace ve vesnici stabilizovaná a většina jednotek mohla odjet na základnu.

Bouřka působila problémy i na železnici, ale podle webu Českých drah nejsou na jižní Moravě aktuálně žádná omezení.

Moravskoslezský kraj

V souvislosti s večerní a noční vlnou silných bouřek hasiči v Moravskoslezském kraji evidují na 200 zásahů. Ve Studénce na Novojičínsku například vítr poškodil střechu bytového domu. Tři lidé z nejvyššího patra museli opustit své domovy. ČTK to dnes řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Bouřky zasáhly region už v sobotu kolem poledne. V této souvislosti hasiči zasahovali hlavně na Frýdecko-Místecku, kde měli 58 výjezdů. V Beskydech zlomený strom odpoledne vážně poranil turistu.

V Moravskoslezském kraji druhá sobotní vlna bouřek začala po 19:00. Nesilnější byla okolo půlnoci. „Profesionální i dobrovolní hasiči řešili od večerních 19:00 do nedělních brzkých ranních hodin více než 200 událostí souvisejících s počasím,“ řekl Kozák. Dodal, že v naprosté většině převažovaly pády stromů na komunikaci či dráty elektrického vedení nebo v několika málo případech i na zaparkované automobily.

„Vítr rovněž poškodil několik střech. Nejvážnější zásah v tomto směru řešily čtyři hasičské jednotky ve Studénce na Novojičínsku, kde byla poškozena střecha bytového domu. Tři lidé museli opustit byty v horních patrech, hasiči ze dvou z nich odčerpali vodu,“ uvedl. Velitel zásahu si na místo následně povolal speciální kontejner s prostředky pro nouzové zastřešení, kterým hasiči objekt provizorně přikryli, dodal.

Bouřky moravskoslezské hasiče zaměstnaly už kolem sobotního poledne. Region zasáhly v čase od 11:00 do 13:00. V souvislosti s deštěm do 17:00 hodiny hasiči řešili téměř 60 událostí, nejčastěji v okrese Frýdek-Místek. Většinou se jednalo o popadané stromy a polámané větve. Nedaleko Bílé na Frýdecko-Místecku při bouřce zlomený strom zasáhl v lese turistu. Utrpěl kritická poranění hrudníku, páteře a nohy.

Olomoucký kraj

Silné bouřky v noci ze soboty na dnešek zaměstnaly hasiče v Olomouckém kraji, kteří evidují bezmála 160 technických pomocí. Profesionální a dobrovolní hasiči likvidovali hlavně popadané stromy a vyjížděli také k poškozeným střechám či automobilům. Zasahovali i u jedné dopravní nehody a požáru. ČTK to dnes sdělil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

  Jak urovnat spor o Turów? ‚Chceme monitorovat stav vody a peníze na vodovody,‘ avizuje hejtman Půta

První události související s bouřkami byly hasičům nahlášeny v sobotu krátce před 23:00 a za necelou půlhodinu řešili více než 80 událostí současně. „Drtivá většina našich výjezdů byla na odstraňovaní popadaných stromů, větších větví a také drátů elektrického vedení. Evidujeme i několik utržených menších částí střech. Většinou se jednalo o stržené oplechování a dřevěné konstrukce. To pak mělo souběžně za následek zatékání do domů,“ uvedl Hošák.

Po pádech stromů zůstalo v ulicích několik poškozených vozidel, a to na více místech v kraji. Například v Přerově spadlý strom poškodil čtyři automobily. „Během noční bouřky naše operační středisko přijalo i několik žádostí o pomoc s čerpáním vody, naplaveninami a podobně. Vydatný déšť neměl za následek zvýšení hladin vodních toků,“ podotkl Hošák.

Pardubický kraj

Bouře se silným větrem v noci na dnešek v Pardubickém kraji lámala stromy. Hasiči také vyjížděli k několika čerpáním vody ze sklepů a k odklízení bahna. „Na operační středisko bylo od sobotních 19:00 nahlášeno na 30 událostí popadaných stromů,“ uvedl dnes mluvčí hasičů Jakub Mačát. Nejvíce bylo bouřkami zasaženo Chrudimsko a dále Orlickoústecko a Svitavsko.

Řidiči by měli být podle hasičů stále opatrní, protože větrem zlámané větve mnohde zůstaly viset v korunách stromů. Hasiči tak i dnes dopoledne vyjížděli k likvidaci polámaných stromů například do Slepotic na Pardubicku, Domoradic na Orlickoústecku nebo do Chrastu na Chrudimsku. Vodu v noci čerpali ve Skutči na Chrudimsku.

Bouřky v jižní části Pardubického kraje provázely i silné srážky, které krátkodobě vzedmuly hladiny řek. Povodňových stupňů řeky nedosáhly. Nejvíce napršelo v povodí Novohradky na Chrudimsku, kde hodinu před půlnocí spadlo až 57 litrů vody na metr čtvereční, vyplývá z dat Povodí Labe. Silné deště s úhrny kolem 40 litrů vody na metr čtverečný zasáhly také Orlické hory.

Zlínský kraj

Hasiči ve Zlínském kraji v noci a dnes ráno kvůli silným bouřkám vyjížděli k více než 60 událostem. Odstraňovali hlavně popadané stromy a zajistili několik uvolněných střech, které neodolaly náporu silného větru. Nejvíce práce měli hasiči v souvislosti s bouřkami na Kroměřížsku, na které připadla víc než polovina událostí. Na některých místech hasičské jednotky stále zasahují. ČTK to dnes sdělil mluvčí hasičů David Martinec.

„V noci ze soboty na neděli se bouřky opět vrátily na území Zlínského kraje. Doprovázel je silný déšť a vítr. Tentokrát se jednalo do 06:00 o celkem 52 událostí,“ uvedl Martinec. Bezmála čtyři desítky výjezdů se týkaly spadlých stromů, které často zablokovaly silniční komunikace nebo poškodily dráty elektrického vedení. „V sedmi případech došlo k uvolnění střešních krytin buď u celých střech nebo jejich částí,“ podotkl Martinec. Uvolněné části střech poškodily několik zaparkovaných vozidel, dodal.

Například v obci Zdounky na Kroměřížsku tři vyvrácené stromy poškodily elektrické vedení, v nedalekém Zářicí spadl strom na dům. V obci Nětčice na Kroměřížku silný vítr shodil komín a utrhl střechu domu. V Hulíně na Kroměřížsku vítr poškodil střechu několikapatrového domu.

Bouřky zaměstnaly hasiče ve Zlínském kraji už v sobotu po poledni, kdy jednotky evidovaly pět desítek událostí. Voda na několika místech zatopila silnice i sklepy a vítr polámal stromy.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com