Ministr vnitra SRN: Kontroly na hranicích jsou i v zájmu Čechů

irozhlas.cz/

Obnovení kontrol na německo-českých hranicích je i v zájmů Čechů a jejich boje s pandemií nemoci covid-19. Dnes to na dálničním přechodu Breitenau/Krásný Les na sasko-českém pomezí prohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer. Dodal, že opatření, která jsou vůči Česku od neděle v platnosti, uplatňuje Německo vůči všem zemím světa, které považuje za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru.

Dálniční hraniční přechod Rozvadov je dnes průjezdný bez kolon

Dálniční hraniční přechod Rozvadov je dnes ráno průjezdný bez kolon. Kvůli testování na covid se tam od neděle tvořily fronty dlouhé až 16 kilometrů, hlavně kamionů. Od středečního večera se kolona zmenšovala, kolem 21:00 byla dlouhá „jen“ půl kilometru. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Policie tam zůstává a bude nadále kamiony i čekatele na test regulovat.

Na Folmavě a ve Všerubech, hraničních přechodech na Domažlicku, je průjezd vozidel plynulý. Nejsou tam testovací stanoviště a řidiči přijíždějí s testy z vnitrozemí.

Pravý pruh v Rozvadově je stále určený na testování, jsou tam dvě odběrová stanoviště. Levý pruh pro ty, kteří mají testy z vnitrozemí. Každý, kdo překračuje hranici, musí mít potvrzení o negativním testu v němčině nebo angličtině, ne starší než 48 hodin. Musí si také dopředu udělat digitální registraci pro vstup do Německa.

Od neděle je na dálničním přechodu Rozvadov testovací stanoviště Záchranné služby Asociace samaritánů ČR Praha-západ. V úterý večer tam přibylo druhé, zajišťují ho hasiči, kteří tam dopravili tři kontejnery a tři elektrocentrály. V jednom kontejneru vydávají nepřetržitě čaj. „Včera ve 21:00 nás (testovací tým krajských hasičů) vystřídal tým Hasičského záchranného sboru Praha,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Působil tam od dnešních 06:00.

Non-stop stanoviště na dálnici je bez rezervace, organizovat tam frontu je ale problematické. Mezi řidiči kamionů je zhruba 98 procent cizinců, hodně z jihovýchodní Evropy. Podle středečních informací ČTK od českého řidiče se tam čekalo na test až 24 hodin.

  Před úřadem vlády v Praze se zastřelil muž, policie okolnosti zjišťuje

Německo považuje ČR za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Od neděle obnovilo stálé kontroly na pomezí s ČR. Hranice mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v SRN. Po příjezdu musejí do karantény. Výjimku mají nákladní dopravci a někteří pendleři, jejichž práci vyhodnotili Němci jako nezbytnou.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com