Ruská armáda letos podle Medveděva rekrutovala na 280.000 lidí

Ruská armáda od začátku roku najala do svých služeb asi 280.000 lidí. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Britské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že Rusko verbuje jako vojáky do války na Ukrajině i migranty ze Střední Asie a občany sousedních zemí.

„Podle údajů ruského ministerstva obrany bylo od 1. ledna do řad ozbrojených sil na základě smlouvy přijato asi 280.000 lidí“, včetně rezervistů, prohlásil Medveděv během své návštěvy ruského Dálného východu. Ruský exprezident řekl, že se v regionu setkal s místními představiteli s cílem spolupracovat na posílení ruské armády.

Podle informací britské rozvědky se Rusko snaží do armády najímat také lidi z okolních států, k čemuž ho nutí i rostoucí počet obětí bojů na Ukrajině, kam Moskva podnikla loni v únoru invazi. V zemích, jako je Arménie či Kazachstán, Rusko zveřejnilo on-line inzeráty s nabídkou působení v ruské armádě a nabídlo zálohy ve výši 495.000 rublů (115.000 Kč) a měsíční mzdy od 190.000 rublů (44.000 Kč), napsala britská rozvědka. To je výrazně více než průměrná mzda v těchto zemích, uvádí agentura DPA.

Vysoké mzdy a urychlené udělení ruského občanství za službu v armádě slibuje Moskva údajně také středoasijským migrantům. „V Rusku je nejméně šest milionů migrantů ze Střední Asie, které Kreml pravděpodobně považuje za potenciální rekruty,“ uvedlo dnes britské ministerstvo obrany. Cílem Ruska je podle něj vyhnout se další nepopulární mobilizaci před prezidentskými volbami plánovanými na rok 2024.

Podle britského ministerstva obrany se Rusko při najímání vojáků do armády uchyluje i k nátlaku. Do ruské armády byli údajně nuceni vstoupit například uzbečtí stavební dělníci pracující v okupovaném jihoukrajinském městě Mariupol.

Členové branného výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Andrej Guruljov a Viktor Sobolev podle ruskojazyčné verze BBC uvedli, že Rusko má v plánu rekrutovat do konce roku na základě smluv více než 400.000 vojáků. Dosavadních 280.000 rekrutů označil Sobolev v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Govorit Moskva za nedostatečný počet.

  Podle Pompea je jasné, že za útokem na vládní sítě jsou Rusové

„Do konce roku potřebujeme najmout 421.000 vojáků. Je to kvůli vytvoření nových formací, které plánuje generální štáb,“ řekl Sobolev. „Počet byl stanoven tak, aby již nedocházelo k mobilizacím, na které nejsme zcela připraveni,“ dodal. Stejné údaje tento týden zmínil i Sobolevův kolega z branného výboru Guruljov. O tom, že ruské úřady chtějí na základě smluv přijmout do armády až 400.000 lidí, informovala již koncem března agentura Bloomberg.

Nucená mobilizace, která byla v Rusku vyhlášena na podzim loňského roku, vyvolala u velké části Rusů pobouření. Za mobilizace bylo podle ruských představitelů do zbraně povoláno asi 300.000 mužů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com