Jurečka: Zákoník práce kvůli přesčasům lékařů můžeme upravit v další novele

Problematiku přesčasů ve zdravotnictví může podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) znovu upravit další novela zákoníku práce, kterou chystá příští rok. Řekl to po dnešním jednání s mladými lékaři a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Znovu se podle ministrů sejdou za měsíc. Předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda ocenil navázání dialogu, výsledky schůzky ale podle něj pro řadu kolegů nebudou dostatečné.

Novelu zákoníku práce, která umožní lékařům pracovat dobrovolně až 800 hodin přesčasů, bude v úterý schvalovat Sněmovna. Podle Jurečky je ale možné přijmout buď Sněmovnou, nebo Senátem dříve schválenou verzi. „V obou ale zůstává možnost dobrovolných přesčasů navíc,“ řekl. Válek už dříve odpoledne uvedl, že novela je potřebná i kvůli jiným úpravám, proto není možné ji odložit.

S mladými lékaři chce řešit systém odměňování komplexně. „Pojďme pracovat na tom, abychom systém odměňování zdravotníků posunuli tak, jak je to běžné v západní Evropě. Baví se o objemu příjmu, ne o jeho jednotlivých složkách,“ řekl Válek. Jedním z důvodů, proč lékaři přesčasy slouží, je i jejich finanční výhodnost.

„Jsme si vědomi toho, že to nevyřešíme během jednoho jednání. Bylo nám slíbeno, že se budeme scházet opakovaně,“ uvedl Přáda. Zástupci sekce upozorňují na to, že chronicky přetížení zdravotníci jsou i rizikem pro pacienty. „Ministři nám garantovali, že dodržování zákoníku práce a limitů přesčasů si berou za svou osobní zodpovědnost,“ uvedl. Podle Jurečky bude možné díky novele lépe přesčasovou práci kontrolovat.

Minulý týden sekce avizovala, že asi 4000 z 20.000 nemocničních lékařů je připraveno v prosinci odmítnout sloužit dobrovolné přesčasy. „Rád bych zdůraznil to, že se tady bavíme o dobrovolné práci, a práci, která je před schválením tohoto zákona ilegální,“ dodal Přáda. Má pochybnosti, zda výsledky schůzky lékaře přesvědčí, aby od plánu upustili.

  Ministr školství nesouhlasí s návrhem premiéra na úřední maturity

Ministři je vyzvali, aby sami přišli s řešením. Podle Přády by dodržování limitů přesčasů ze současného zákoníku práce nemuselo nutně znamenat nedostatek lékařů. Zkušenosti ze srovnatelně velkých zemí s podobným množstvím lékařů podle něj ukazují, že je třeba lepší organizace a efektivita péče. Podle něj ji lze zajistit více nelékařskými pracovníky, kteří by zajišťovali například administrativu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com