Do Mošnova přiletěly letouny F-35A amerických vzdušných sil

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku dnes přistály tři letouny F-35A Lightning II amerických vzdušných sil, které se představí na víkendových Dnech NATO. Jeden bude pilotovat žena, čtyřiatřicetiletá display pilotka Kristin “Beo” Wolfeová. V Mošnově bude možné spatřit pět těchto strojů, což je ojedinělé. Novinářům to řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

„Nás to velmi těší, protože ostravské letiště a naše akce se stala první v celé střední a východní Evropě, kde se potká pět těchto nejmodernějších strojů, tři americké a dva britské. Svědčí to o prestiži naší akce. Cesta k tomu, ale byla dlouhá,“ uvedl Pavlačík. Připomněl, že před dvěma lety mohli lidé vidět italskou F-35 při statické ukázce a loni návštěvníci letadlo páté generace poprvé viděli ve vzduchu. Průlet tehdy předvedlo nizozemské letectvo. „A po těch dvou letech zkušeností se nám jich podařilo zajistit pět,“ řekl Pavlačík.

Letos se návštěvníci mohou těšit na statickou i dynamickou ukázku. Wolfeová dnes novinářům řekla, že ještě před letouny F-35A pilotovala stroje F-22 Raptor. Fakt, že takový letoun pilotuje žena, je podle ní výjimečné i v USA, protože v letectvu jsou zhruba jen tři až čtyři procenta žen. Podle pilotky je díky použitým technologiím ovládání letounu poměrně jednoduché. Složitější je letový boj a taktika, kterou se piloti musí učit několik let. Wolfeová dodala, že její otec byl pilotem u letectva, takže v tom vyrůstala a rozhodla se být také pilotkou. Návštěvníkům se stroje F-35A představí ve zhruba čtvrthodinové ukázce. Podle Pavlačíka je velmi exkluzivní i účast britských pilotů se stroji F-35B Lightning II. „Británie se předvede poprvé mimo Velkou Británii s letouny F-35B,“ podotkl Pavlačík.

F-35 Lightning II je jednosedadlový, jednomotorový víceúčelový letoun. Disponuje rozsáhlým arsenálem, který může být tvořen variací raket vzduch-země, vzduch-vzduch, protitankových střel nebo pumami menších a středních velikostí. V současné době je letoun produkován ve třech základních variantách, základní verze F-35A klasické konstrukce, verze B umožňující svislý vzlet i přistávání, F-35C je modifikována pro operace z letadlových lodí a odlišuje se od verze A především sklopitelnými křídly. Kromě USA letoun používá Itálie, Británie, Nizozemsko, Norsko a další. Mimo státy NATO lze letouny F-35 najít ve výzbroji Japonska či Austrálie.

  Havlíček: Lidí v obchodech je více, ale není to dramatické

Nákup těchto letounů plánuje i česká armáda. Česko nyní jedná s USA o koupi 24 letounů F-35, maximální částkou pro případný desetiletý kontrakt má být 5,62 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun). Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Ukázky na nich předvádějí armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze dvou desítek zemí. Vstup na akci je zdarma a každoročně na ni jezdí lidé z celé republiky i ze zahraničí, hlavně z blízkého Polska. Akci pravidelně v okolí letiště provázejí dopravní komplikace. Loni Dny NATO navštívilo přibližně 110.000 diváků. Letošní speciální partnerskou zemí bude Polsko, poprvé se na akci představí Portugalsko.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com