Centra Kyjeva a Lvova jsou světovým dědictvím v ohrožení, rozhodlo UNESCO

Historická centra ukrajinských měst Kyjev a Lvov jsou nově na seznamu světového dědictví UNESCO v ohrožení. Památky v těchto městech ohrožuje válka vedená Ruskem proti Ukrajině. Na seznam je dnes přidala Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), hlasovala o tom během svého jednání v Saúdské Arábii.

Na seznam ohrožených památek přibyla kyjevská katedrála svaté Sofie, která je hlavním chrámem kyjevských metropolitů a zdobí ji zlatá kupole. Nově v něm figuruje i pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra, který sestává z množství klášterů a kostelů, z nichž část je pod zemí. Obě památky pochází z 11. století. Ve Lvově je podle UNESCO ohroženo celé historické centrum, zejména hrad z 5. století, uličky z 13. století, synagoga a několik kostelů.

Ani jedna z těchto pamětihodností dosud nebyla zasažena ruským ostřelováním. Celý Lvov na západě Ukrajiny se zatím poměrně úspěšně vyhýbá většině útoků, poznamenala agentura AP.

Na seznamu světového dědictví UNESCO je 1157 lokalit ve 167 zemích světa, z toho 900 je kulturních a 218 přírodních. Některé památky patří do obou kategorií. Na seznamu památek v ohrožení je aktuálně 56 položek, nově mezi ně patří Kyjev a Lvov.

ČTK

  Slovenská sněmovna vyslovila nedůvěru menšinové vládě Hegera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com