Dny NATO v Mošnově navštívilo první den 100.000 lidí, lákala hlavně letadla

novojicinsky.denik.cz/

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku navštívilo přibližně 100.000 lidí. ČTK to řekli pořadatelé akce, která bude v neděli pokračovat. Lidé mohli poprvé vidět například vrtulníky americké výroby AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které si pořídila česká armáda, naopak derniéru má na akci jejich předchůdce, bitevní vrtulník Mi-24. Lákala i pětice letadel F-35 Lightning II, o jejichž koupi jedná Česko s USA. Na největší bezpečnostní přehlídce v Evropě se letos prezentují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 19 zemí.

Program zahájilo před 09:00 vystoupení polské akrobatické skupiny Zelazny. Následovalo více než osm hodin dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi. Desítky kusů letadel i další techniky mohli návštěvníci vidět na ploše areálu.

Dopoledne jako každoročně ucpaly silnice v okolí Mošnova ze všech stran kolony automobilů, ve kterých lidé čekali i déle než hodinu. Ta nejdelší měřila až devět kilometrů a táhla se od Studénky od dálnice D1.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém zahajovacím projevu řekl, že je třeba si připomenout důležitost členství v Severoatlantické alianci (NATO), které poskytuje výjimečné bezpečnostní záruky, jaké v minulosti Česko nemělo. Česká republika podle něj není v NATO černým pasažérem, který riskuje a spoléhá jenom na pomoc spojenců. Naopak je zodpovědným státem, svoji bezpečnost bere vážně a pomáhá, kde je třeba.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v Mošnově ocenil medailemi hasiče a záchranáře, kteří letos pomáhali hasit požár v Řecku. Součástí českých týmů v Řecku bylo na 140 lidí. „Hrdinové nejsou jenom v učebnicích dějepisů, hrdinové jsou tady vedle nás. Jsou to hrdinové, kteří v době, která není válečná, dělají na svých misích tu nejlepší reklamu České republice,“ řekl Rakušan.

  Babiš sdílel svědectví lékařky. Kde berete tu drzost, zpražila ho

Na akci se letos poprvé představili zástupci Portugalska a Lucemburska. Vstup na akci je zdarma a každoročně na ni jezdí lidé z celé republiky i ze zahraničí, hlavně z blízkého Polska. I díky tomu, že Polsko je letošní speciální partnerskou zemí Dnů NATO, bylo návštěvníků od severních sousedů ještě více než obvykle.

K nejatraktivnějším bodům programu patří každoročně vystoupení akrobatických skupin, letos jsou to polské skupiny Orlik a Zelazny a švýcarský PC-7 Team. Mezi největší lákadla patří letos letadla F-35 Lightning II. „Těší nás, že se naše akce stala první nejenom v České republice, ale v celé střední a východní Evropě, kde se prezentuje celkem pět nejmodernějších letounů páté generace F-35 A a B amerického a britského letectva,“ řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Na základě vojenského doporučení Česko jedná se Spojenými státy o koupi 24 letounů F-35 za maximálně 5,62 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun). Ministerstvo obrany by mělo finální výsledek vyjednávání představit vládě do několika týdnů. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) řekla, že akvizice letounů F-35 nebude znamenat zásadní zásah do rozpočtu.

„V prvních letech, kdy se čekají největší splátky, tak tyto největší splátky by v těch prvních letech neměly být ročně více než deset procent z rozpočtu ministerstva obrany, což je položka, kterou zvládneme, a za tu naši obranu a bezpečnost to stojí,“ řekla ministryně.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com