Prahou prošel po protivládní demonstraci protestní průvod tisíců lidí

Tisíce lidí se dnes v Praze účastnily protestu proti české vládě, který v centru města uspořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost). Po více než dvouhodinové demonstraci na Václavském náměstí většina lidí pokračovala pochodem na Letenskou pláň, kde po dalších projevech s kritikou vlády shromáždění po 18:30 skončilo. Jeho účastníci požadovali demisi vlády Petra Fialy (ODS). Policie na náměstí zadržela muže podezřelého ze schvalování genocidia, uvedla nicméně, že na demonstraci ani při přesunu protestujících centrem neřešila žádné problémy. Pochod demonstrantů zkomplikoval dopravu na pražské magistrále.

Premiér ČTK sdělil, že shromáždění zaznamenal jen okrajově. Byl na Dnech NATO, kde podle něj lidé vyjadřovali podporu členství Česka v Severoatlantické aliance i krokům jeho vlády. Druhý dnes nejčastěji kritizovaný člen kabinetu byl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten ČTK napsal, že demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí v obtížné době, za nepochopitelné a nepřijatelné ale má využívání této nespokojenosti k podněcování nenávisti a strachu.

Nespokojenost s vládou je podle Rajchla masivní, důvodem jsou podle něj nevhodný postup kabinetu proti inflaci, daňové změny či úpravy důchodů. Řečníci dnes kritizovali ale také pomoc české vlády válkou zmítané Ukrajině, vztahy ČR a USA či NATO, opatření, která mají utlumovat používání fosilních paliv v automobilovém průmyslu a někteří se vraceli s kritikou třeba i k opatřením proti šíření covidu-19, za kterými stála minulá vláda. Rajchl opakovaně kritizoval média, že podhodnocují účast na jeho akci; vyzýval účastníky demonstrace ke sledování „alternativních kanálů“.

U sochy sv. Václava bylo při demonstraci několik desítek lidí, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s protivládním protestem. Měli ukrajinské vlajky a občas se dostávali do slovních konfliktů s demonstranty.

Policisté při demonstraci na Václavském náměstí zadrželi muže, který je podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Muž měl podle policie na tričku symbol podpory ruské agrese, podle zveřejněných fotografií šlo o symbol ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Policie ale neupřesnila, zda byl zadržený účastníkem demonstrace proti vládě.

  Počty pacientů s covidem i nakažených v Česku opět klesly

„Nechceme vládu EU, nechceme vládu americkou ani vládu ukrajinskou, nechceme vládu ruskou ani čínskou, chceme vládu České republiky, českých občanů,“ řekl na náměstí Rajchl. Kritizoval, že Češi mají vysoké ceny energie nebo to, že ČR je podle něj jediný stát v Evropě, který se ekonomicky nevrátil na úroveň před pandemii nemoci covid-19. Podle Rajchla za to může Fialova vláda.

Sociální a zdravotní systém je podle něj pod „přívalem ekonomických migrantů z Ukrajiny k prasknutí“. Kritizoval také nedostatek léků či záměr přijmout euro či takzvanou Istanbulskou úmluvu.

S kritikou vlády dnes vystoupili také třeba předseda asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, advokátka Klára Samková, tanečník a bývalý šéf Baletu ND Petr Zuska nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé). Na Letné pak promluvil třeba restauratér a bývalý předseda Hnutí PES Jakub Olbert známý svými protesty proti tehdejším vládním opatřením proti šíření pandemie covidu-19.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com