Arméni v Karabachu začali skládat zbraně, uvedlo ruské ministerstvo obrany

Arménští separatisté v Náhorním Karabachu začali skládat zbraně. Odevzdali mimo jiné šest kusů obrněné techniky, 800 kusů střelných zbraní a 5000 nábojů, uvedlo dnes podle tiskových agentur ruské ministerstvo obrany ve zprávě o činnosti ruských mírových sil v regionu.

Ázerbájdžán v úterý zahájil vojenskou operaci proti horské enklávě, ovládané po desítky let arménskými separatisty. Ti po středečním prolomení své obrany přistoupili na příměří, znamenající fakticky jejich kapitulaci. Arménie do konfliktu nezasáhla.

Ruské ministerstvo dnes uvedlo, že jeho vojáci dosud zaznamenali dva případy porušení příměří, které se obešly bez obětí a raněných. Incidenty se vyšetřují, další podrobnosti ani viníky ministerstvo podle agentury TASS neuvedlo.

Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi 2000 vojáků v roli mírových sil.

ČTK

  Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, řekla švédská premiérka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com