Cenu Thálie v oboru činohra si odnesli Karolína Baranová a Martin Pechlát

Za nejlepší výkon v činohře letos Cenu Thálie získali Karolína Baranová a Martin Pechlát. Baranová ji obdržela za ztvárnění Marie Antoinetty ve stejnojmenné inscenaci Davida Adjmiho, kterou uvedlo liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Pechlát byl oceněn za roli básníka Otto von F. z inscenace Moskoviáda, kterou hraje Divadlo X10 Praha. Cenu pro činoherce do 33 let si odnesl Viktor Kuzník z Národního divadla Brno. „Nezpychnu,“ slíbil v děkovací řeči Kuzník.

Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi obdržela scenáristka Marie Loucká, která stála za záznamy významných divadelních inscenací. Porota ocenila její široké znalosti a ochotu poradit. Ocenění její sestře předal několik hodin před ukončením své funkce generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Cenu České akademie divadelníků letos převzal český spisovatel, dramatik, scenárista a politik Milan Uhde, autor populární Balady pro banditu. Bývalému ministru kultury předal ocenění současný ministr Martin Baxa (ODS).

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál a opereta převzal divadelník Jiří Suchý. Spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu 1. října oslaví 92. narozeniny. V děkovné řeči spoluautor mnoha komedií, kabaretů a muzikálů rozesmál publikum hranou skromností.

„Cenu dostávám za něco, co mě bavilo, neuměl bych si bez toho představit svůj život a teď mám za to brát cenu?“ prohlásil s předstíraným údivem. „Tak jsem se představil jako skromný muž a teď řeknu pravdu. Strašně jsem se na cenu těšil a jsem za ni moc rád. Děkuji herecké asociaci i všem, kdo mi tu cenu přejí,“ dodal.

Již dříve prezident pořádající Herecké asociace Ondřej Kepka oznámil, že Cenu Thálie za celoživotní mistrovství udělí Herecká asociace v oboru činohry Daniele Kolářové a Stanislavu Šárskému.

Kolářová, která cenu převzala za dlouhotrvajícího aplausu, většinu své divadelní kariéry strávila v pražském vinohradském divadle. Po odchodu z angažmá před několika lety se objevovala na menších scénách. Za herecký výkon v inscenaci U cíle v Divadle Komedie získala Cenu Alfréda Radoka 2004. Nyní hraje v představeních různých pražských scén – Studia Dva, Vršovického divadla MANA nebo ve Viole.

  Plaga věří v otvírání škol od 12. dubna, Zeman by byl opatrnější

Ostravský herec Šárský od roku 1993 hraje souběžně v pražských divadelních souborech a stále i doma v Ostravě. Od roku 2004 je v angažmá v pražském smíchovském Švandově divadle. V roce 2007 účinkoval také na Letních shakespearovských slavnostech. „K herectví mě hlavně hnalo srdce a něco jako boží vnuknutí,“ uvedl herec, který se díky svému výraznému a jemnému hlasu dlouhodobě angažuje také v mluveném projevu. Uplatnil se především v rozhlase.

Mimořádnou Thálii za činohru dnes osobně převzala slovenská herečka Emília Vášáryová.

V kategorii muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry Cenu Thálie získali Hana Holišová a Tomáš Savka. Cenu za celoživotní mistrovství převzal František Zacharník, uznávaný profesionální režisér, libretista, herec a textař. „S brněnskou operetou a zpěvohrou jsem se rozloučil před dvaadvaceti lety,“ vzkázal publiku v pražském Národním divadle a televizním divákům Zacharník, který se nemohl dostavit z důvodu nemoci.

Holišová Thálii obdržela za titulní roli v muzikálu Marta, kterou na počest Marty Kubišové uvedla Letní scéna Musea Kampa v Praze. Podle poroty se Holišová v Kubišovou doslova převtělila, aniž by ji ovšem jakýmkoli způsobem imitovala.

Savka byl oceněn za ztvárnění Maxe Bialystocka v inscenaci muzikálu Producenti z repertoáru Národního divadla moravskoslezského Ostrava. Broadwayského producenta Bialystocka Savka představil jako vilného a nemravného producenta. Thálii obdržel také s přihlédnutím k výkonu v roli Jiřího Suchého v inscenaci Jonáš a tingl-tangl, kterou má také na repertoáru Národní divadlo moravskoslezské.

V kategorii balet Cenu Thálie dostala jedna z nejvýraznějších osobností současné české taneční scény Helena Arenbergerová. V mužské části uspěl člen Baletu Národního divadla Matěj Šust. Za celoživotní dílo v kategorii balet, tanec a pohybové divadlo získala Cenu Thálie sólová tanečnice a baletní mistryně Miroslava Pešíková, která od roku 1971 do roku 1997 působila v Národním divadle.

Arenbergerová dostala Thálii za sólovou roli v inscenaci Where souboru 420People, společně s Václavem Kunečem se podílela i na choreografii. Šust má cenu za roli Prince v inscenaci Popelka, kterou s hudbou Sergeje Prokofjeva uvedlo Národní divadlo Praha.

  V centru Prahy budou dnes lidé protestovat proti vládě

V kategorii alternativní divadlo cenu obdržela Becka McFaddenová za performerský výkon v inscenaci Black Dress na pražské scéně Venuše ve Švehlovce. V kategorii loutkové divadlo získal stejné ocenění Jiří Kniha za inscenaci Pětkrát kolem světa, kterou uvedl nezávislý divadelní soubor Tygr v tísni Praha.

Za operu ocenění dostali mezzosopranistka Arnheidur Eiríksdóttirová a tenorista Jaroslav Březina. Uspěli v dílech Richarda Strausse Růžový kavalír a Salome. Za celoživotní mistrovství byl oceněn basista Jan Hladík. „Posílám pozdrav ze svého oblíbeného města, kde jsem působil 48 let jako sólista,“ uvedl Hladík, který celoživotně zůstal věrný opernímu souboru Národního divadla Brno.

Islandská mezzosopranistka Eiríksdóttirová, která je od sezony 2020/21 sólistkou Opery Národního divadla v Praze, zaujala porotu postavou Oktaviána v inscenaci Růžový kavalír uvedené ve Státní opeře Praha. Březina, který vyniká v charakterních tenorových rolích a zároveň se uplatňuje v barokních operách s koloraturními party, získal Thálii za roli Heroda v inscenaci Salome.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com