Zaměstnanci Liberty Ostrava a Tamehu Czech zůstanou doma další týden

Zaměstnanci hutě Liberty Ostrava a jejího dodavatele energií Tameh Czech, kteří se ve středu 3. ledna měli vrátit do práce, zůstanou doma další týden. ČTK to dnes řekli mluvčí obou společností. Firmy jsou mimo provoz od předminulého týdne, kdy Tameh huti zastavil dodávky energií. Tameh skončil v úpadku a svou insolvenci zdůvodnil tím, že mu huť neplatila a dluží mu dvě miliardy korun. Předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo dnes na síti X uvedl, že slib návratu zaměstnanců se začátkem roku byl nereálný.

Tameh má více než 300 zaměstnanců, huť Liberty Ostrava i s dceřinými firmami zhruba 6000. Do práce nadále chodí zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě, nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem jde asi o 400 lidí. Při teplém útlumu se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Od října má huť v teplém útlumu také svou poslední fungující vysokou pec.

„Zaměstnanci Liberty Ostrava pokračují od 3. ledna do 8. ledna 2024 včetně na tzv. ’jiné překážce na straně zaměstnavatele’, a to dle zákoníku práce. Nástup zpět do práce bude 9. ledna 2024,“ sdělila dnes mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková. Podle podepsané kolektivní smlouvy jsou zaměstnanci doma za 100 procent platu. „Aktuální vývoj nyní nemohu komentovat, avšak dluh není splácen, tím pádem Tameh nemůže dodávat energie do Liberty Ostrava, a proto i většina našich zaměstnanců je na překážkách,“ sdělil mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Zajíčková řekla, že zaměstnanci budou o aktuální situaci informováni dnes a během středy. „Liberty pracuje s příslušnými zainteresovanými stranami na hledání rychlého a schůdného řešení v oblasti dodávek elektřiny a dalších médií do hutě,“ uvedla Zajíčková.

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že prodloužení doby, kdy zaměstnanci budou doma, víceméně očekával. „Doufám, že se to nebude opakovat vícekrát. Ale doufám, že během toho týdne se mezi Tamehem a Liberty Ostrava podaří něco domluvit,“ řekl Slanina.

  Vláda rozhodne, zda budou moct po víkendu otevřít další obchody nebo školy

Ďurčo uvedl, že už před vánočními svátky upozorňoval při jednání u moravskoslezského hejtmana Jana Krkošky (ANO) na to, že sliby o návratu zaměstnanců k 3. lednu jsou nereálné. „Technologicky ani ekonomicky není možné, aby se zaměstnanci vrátili dříve než koncem měsíce ledna, a to je ještě optimistický pohled na věc,“ uvedl dnes Ďurčo. Podle něj se v pátek opět chystá jednání na krajském úřadu, na němž by se mělo jednat o budoucnosti celého ocelářského průmyslu i s ohledem na rostoucí ceny regulované složky energií.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Delší dobu ale čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Situace se vyhrotila v polovině prosince, když Tameh ohlásil, že mu dochází uhlí a brzy přestane huti energie dodávat.

Soud dnes v Insolvenčním rejstříku zveřejnil návrh Tamehu na povolení reorganizace. Podle tohoto návrhu by se reorganizace podniku měla zakládat zejména na restrukturalizací pohledávek věřitelů spočívající v odkladu jejich splatnosti, případně na zajištění financování dalšího provozu závodu za jeho současné restrukturalizace.

Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem. Tento měsíc ale musí firma zahájit restrukturalizaci. Zástupci Liberty uvedli, že chtějí v lednu znovu uvést do provozu vysokou pec.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

  Zloděj odnesl z benzinky v Brně trezor se stovkami tisíc korun

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com