Rusko zůstane mimo Radu OSN pro lidská práva, prohrálo hlasování VS OSN

Rusko neuspělo v dnešním tajném hlasování Valného shromáždění OSN o nových členech Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Nedostalo se zpět mezi 47 členských zemí UNHRC, když více hlasů získaly Albánie i Bulharsko, informovala agentura Reuters.

Valné shromáždění OSN loni Rusku přerušilo členství v radě kvůli agresi na Ukrajině a jeho křeslo pak získala Česká republika.

Rusko dnes dostalo 83 hlasů, ale pro Albánii hlasovalo 123 ze 193 členských států OSN a pro Bulharsko 160 zemí.

Dnešní hlasování bylo podle Reuters vnímáno jako klíčový test úsilí Západu držet Moskvu v diplomatické izolaci kvůli její invazi na Ukrajinu. O dvě volná křesla v regionální skupině střední a východní Evropy usilovaly právě Rusko, Albánie a Bulharsko.

„Členské státy OSN vyslaly jasný signál ruskému vedení, že vláda odpovědná za bezpočet válečných zločinů a zločinů proti lidskosti tam nepatří,“ řekl Louis Charbonneau z organizace Human Rights Watch (HRW).

Před 18 měsíci hlasovalo 93 členských států pro rezoluci, kterou předložily Británie a USA a která požadovala vyloučení Ruska z UNHRC. Dalších 58 členů OSN se tehdy hlasování zdrželo a 24 hlasovalo proti.

Mezi vítěze dnešního hlasování patří podle Reuters také Čína a Kuba, které jsou mezi novými členy orgánu zvolenými na tři roky od 1. ledna. Dohromady dnes bylo třeba nově obsadit 15 křesel. Například z regionu západní Evropy byly zvoleny Nizozemsko a Francie.

Agentura DPA poznamenává, že volba nových členů letos spadala do období, kdy se mnohé země takzvaného globálního jihu zdráhají následovat tvrdou linii západních států vůči Rusku. Země v Asii, Africe a Latinské Americe chtějí brzké mírové rozhovory, aby dostaly větší prostor jejich vlastní konflikty a zájmy, píše DPA. Některé státy jsou navíc do jisté míry na Rusku závislé.

  Rusko překračuje historickou „červenou“ hranici

Rada OSN pro lidská práva vznikla v roce 2006 jako nástupkyně Komise OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě. Jde o pomocný orgán Valného shromáždění. Jeho usnesení nejsou závazná, ale mají velkou morální váhu. Rada dohlíží na dodržování lidských práv ve světě a podává o situaci v jednotlivých zemích zprávy.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com